"Hayata Dönüş" AİHM gündeminde

Zamanaşımı nedeniyle düşen "Hayata Dönüş Operasyonu" Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gündemine taşındı.

29.04.2009 - 11:13

STRASBOURG - "Hayata Dönüş Operasyonu" sırasında Bayrampaşa cezaevinde yatan Ali Ekber Düzova adlı mahkum, operasyonun düzenleniş biçiminin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğu gerekçesiyle Ankara'yı Strasbourg Mahkemesi'ne şikayet etti.

Operasyonda yaralanarak sakat kalan davacı, dava dilekçesinde, operasyonda kullanılan silah ve gücün orantısız olduğunu, bu durumun da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin yaşama hakkını güvence altına alan maddesiyle bağdaşmadığını savundu.

AİHM belgelerinde, şu anda Almanya'da siyasi mülteci olarak ikamet ettiği belirtilen davacı, operasyon sonrasında kendisine gerekli tıbbi muamelede bulunulmamış ve sakat kaldığı için alacağı tazminatla ilgili olarak idari mahkemeler önünde adil yargılanmamış olmasının da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu iddia ediyor.

AİHM, davayla ilgili olarak Ankara'dan bilgi istedi. Davaya bakan daire, Türk hükümetine, Hayata Dönüş Operasyonu'nda bu denli güç kullanılmasının mutlaka gerekli olup olmadığını ve davacıya sağlanan tıbbi yardımın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle uyumluluğunu sordu.

Dava, Türk hükümetinin göndereceği savunma sonrasında ileri bir tarihte karara bağlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...