Dünyanın ilk ekolojik uçağı Boeing 787 Dreamliner, 8 saat süren ilk uçuşunu gerçekleştirerek Londra’ya indi.

Dünyanın önemli havacılık etkinliklerinden olan Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı’nda Boeing’in yeni modeli 787 Dreamliner tanıtıldı.

ABD hava sahasında beş deneme uçuşu yapan Dreamliner, ilk uluslararası uçuşunu gerçekleştirerek Seattle’dan Londra’ya 9 saatte ulaştı.

Dünyanın en önemli sivil ve askeri havacılık fuarlarının başında gelen Londra Farnborough uluslararası fuar alanında tanıtılan Dreamliner, büyük ilgi çekerken; İngiliz televizyon kanalları uçağın piste inişini canlı yayınladı.

HAYATIMIN EN GÜZEL UÇUŞUYDU
Dünyanın ilk ekolojik uçağı olan Dreamliner’ı Londra’ya getiren üç pilottan biri olan John Frischkorn ntvmsnbc’ye hayatının en güzel uçuşunu yaptığını söyledi.

DAHA ALÇAK SEVİYEDE UÇUYOR
Diğer uçaklara nazaran daha alçak seviyede uçuş yapan Boeing 787’yi kullanmanın rahat, hafif ve sessiz olduğunu vurgulayan Frischkorn, kariyerinin en etkileyici ve heyecan verici uçuşunu gerçekleştirdiğini vurguladı.

İLK MÜŞTERİ JAPONYA
Boeing 787 pilotlarını eğiten kaptan pilot Mike Carriker ise Dreamliner için 56 ülkeden 863 sipariş geldiğine dikkat çekerek ilk teslimatı yıl sonu Japonya havayolu şirketi All Nippon Airways’e yapmayı amaçladıklarını açıkladı.

Bu proje için 8 yıldır çalıştıkalrını hatırlatan Carrriker, Dreamliner’ın kullanımının Boeing 777 ile hemen hemen aynı olduğunu hatırlatarak aynı modeli kullanan pilotların hiçbir zorluk çekmeyeceğini söyledi.

FİYATI 150 MİLYON DOLAR
Yaklaşık 150 milyar dolar tutarındaki siparişlerin Farnborough Havacılık Fuarı'ndan sonra artması beklenirken, Boeing’in bu yeni uçağının fiyatı, tipine ve özelliklerine göre 150 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında değişiyor.

AZ YAKIT, SESSİZ UÇUŞ
Çevre dostu olarak bilinen karbon kompozit malzemesinden yapılan gövdesi ve kanatları sayesinde diğer yolcu uçaklarına göre daha hafif olan Dreamliner, bu sayede yüzde 20 oranından yakıt tasarrufu sağlıyor. Uçağın motorları sesi yayarak çıkarttığı için uçuşlar daha sessiz gerçekleştiyor.