HDP operasyonu Avrupa ve ABD'nin tepkisini çekti

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'la birlikte diğer milletvekillerinin tutuklanması Avrupa ülkeleri ve ABD'nin tepkisini çekti.

Haberler - NTV Haber 05.11.2016 - 10:42

HDP operasyonu Avrupa ve ABD'nin tepkisini çekti

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, derin kaygı duyduklarını belirtti.

ABD Türk hükümetinin Meclis’in HDP Eş Genel Başkanları da dahil olmak üzere muhalif üyelerine yönelik operasyonu ve internet üzerindeki kısıtlamaları karşısında derin bir endişe duyuyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, türk Dışişleri Bakanıyla konuşarak bu endişelerimizi iletti. Seçilmişlere yönelik böyle bir operasyon düzenlenecekse bunun yasalar çerçevesinde yapıldığından emin olunması gerekir.

ABD Dışişleri Bakanı'nın Demokrasi ve İnsan Haklarından Sorumlu Yardımcısı Tom Malinowski, Twitter'da yaptığı açıklamada "Türk hükümetinin HDP liderlerini ve diğer milletvekillerini tutuklayıp, internete erişimi engellemesi dost ve müttefik olarak bizi derinden rahatsız etti" dedi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "HDP milletvekillerinin gözaltına alınmasından son derece büyük endişe duyduğunu ve Ankara'daki AB üyelerinin büyükelçilerini toplantıya çağırdığını belirtti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz yazılı açıklamasında, gözaltılara ilişkin eleştirilerde bulundu.

"Türk yetkililer, Türkiye'yi sadece demokrasiden uzaklaştırmıyor. aynı zamanda, AB-Türkiye ilişkilerinin temelini oluşturan değerlere, prensiplere, kural ve kaidelere sırtını dönüyor."dedi

Schulz, ayrıca "Hükümetin eylemleri, sürdürülebilir AB-Türkiye ilişkilerinin temeli ile Türk hükümetinin Avrupa hedefinine olan bağlığını tartışma konusu yapıyor."

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, sosyal medya hesabından "Türkiye için yine çok kötü haber" yorumunu yaptı.

Almanya Dışişleri Bakanlığıysa , Türkiye'nin Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırdı..

Bakanlıktan yapılan açıklamada HDP'li milletvekilerinin gözaltına alınmasının gerginliği tırmandıracak bir adım olarak görüldüğü vurgulandı.

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da Türkiye'deki gelişmelerin kendisini dehşete düşürdüğünü söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'yse, HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınmasının ciddi bir endişe kaynağı olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözcüsü de Türkiye'nin olağanüstü hal kapsamında attığı adımlarla sınırı aştığından endişe ettiklerini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...