Hedef Taliban'ı mağlup etmek

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Afganistan ile ilgili olarak bir çıkış stratejisine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

23.03.2009 - 13:06

Hedef Taliban'ı mağlup etmek

Obama Washington'ın yeni Afganistan stratejisini duyurmaya hazırlanıyor.

Barack Obama CBS televizyonuna verdiği mülakatta, Afganisan'da hedefe varmak için askeri gücün tek başına yeterli olmayacağını dile getirdi.

Obama Taliban'ın mağlup edilmesini de bu hedefler arasında saydı.

Öte yandan Amerikan yönetiminin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke da, Washington'ın bu iki ülkeye yönelik stratejisinin artık ayrı olmayacağının altını çizdi.

Bu arada Guardian gazetesi, Barack Obama'nın yakında açıklayacağı yeni Afganistan stratejisi konusunda bir habere yer verdi. Gazeteye göre, Obama yönetimi anti-demokratik yöntemlere başvurmak pahasına, Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai'den bağımsız politikalar yürütmenin yollarını arıyor.

Başkan Barack Obama, göreve geldiğinde, kurmaylarından ülkenin Afganistan ve Pakistan siyasetini yeniden şekillendirecek bir değerlendirme raporu istemişti.

Raporun 31 Mart'ta Lahey'de düzenlenecek Afganistan konulu bir konferansta açıklanmasının beklendiğini belirten Guardian özel haberini, raporun hazırlık sürecinde görev alan diplomatlara dayandırıyor.

KABİL'DE YENİ BİR MAKAM OLUŞTURULACAK
Buna göre, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi yolsuzlukla yeterince mücadele etmemekle suçlayan Amerikan yönetimi, Avrupalı müttefiklerinin de desteğiyle, Kabil yönetiminde yeni bir makam oluşturmak istiyor.

Washington'ın, Devlet Başkanı olarak alternatifi olmadığına inandığı Karzai'nin yanı sıra, güvenebileceği bir ikinci isim arayışında olduğu ve bu ismin de başbakanlık görevini üstlenebileceği belirtiliyor.

Guardian buna ek olarak, dış yardımların merkezi hükümet yerine doğrudan eyaletlere aktarılmasını öngören bir önerinin de raporda yer aldığını belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...