Helmut Kohl yoğun bakımda

Uzun zamandır sağlık sorunları ile mücadele eden Almanya'nın eski başbakanlarından Helmut Kohl yoğun bakıma alındı.

Haberler - DW Türkçe 03.06.2015 - 09:58

Helmut Kohl yoğun bakımda

Alman basınına yansıyan haberlere göre, Almanya'nın eski başbakanı Helmut Kohl geçirdiği bağırsak ameliyatının ardından yoğun bakım ünitesine alındı. 'Bunte' dergisi ve haber portalı 'Spiegel Online'da yer alan haberlerde, 85 yaşındaki Kohl'ün Heidelberg Üniversite Hastanesi'nde yattığı belirtildi.

Kohl'ün yakın çevresinden edinilen bilgilere dayandırılan haberlerde, eski başbakanının bilincinin bir süredir yerinde olmadığı ifade edildi. 'Spiegel Online', Kohl'ün üç haftadır yoğun bakımda tutulduğu bilgisine de yer verdi.

Alman haber ajansı 'dpa' da edinilen bilgilere göre Kohl'ün durumunun 'çok ciddi' olduğunu duyurdu.

KOHL'ÜN BÜROSU AÇIKLAMA YAPTI

Haberin basına sızmasının ardından Kohl'ün bürosundan da bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, mayıs ayı başında Kohl'ün kalçasından başarılı bir operasyon geçirdiği, ancak daha sonra başka bir müdahale daha gerektiği ve bu nedenle de Kohl'ün hastanedeki tedavisinin uzadığı belirtildi. Açıklamada, Kohl'ün durumunun iyiye gittiği ve yakında rehabilitasyon göreceği de vurgulandı.

Hastane sözcüsü, aileden onay alınması durumunda bir açıklama yapabileceklerini kaydetti. Alman hükümeti, Hristiyan Demokrat Birlik ve Konrad Adenauer Vakfı'nın ise eski başbakanın sağlık durumuyla ilgili bilgisi olmadığı belirtildi.

Kohl'ün 4 Mayıs'ta kalçasından başarılı bir ameliyat geçirdiği ve kalçasına yeni bir eklem yerleştirildiği açıklanmıştı. Kohl'ün haziranın ilk hafta sonunda da Bavyera eyaletindeki bir klinikte rehabilitasyona alınması planlanıyordu.

Sayfa Yükleniyor...