Hiç kimse onların adlarını sormadı

ABD'li bir asker görev yaptığı üssün yakınındaki Afgan köyünü basarak, çoğu çocuk ve kadın 16 kişiyi katletti. Dünya basını o günden beri ABD'li asker Robert Bales'le ilgili binlerce haber yaptı ancak vahşice öldürülenlerin isimlerini bile yazma gereği duymadı.

20.03.2012 - 12:01

Hiç kimse onların adlarını sormadı

Afganistan'da Taliban'ın kalesi olarak bilinen Kandahar'da ABD'li bir asker gece yarısı görev yaptığı üssünden ayrılarak, bir kilometre uzaklıktaki köyde evleri basarak, henüz uykuda olan 9'u çocuk, 3'ü kadın 16 kişiyi makineli tüfekle taradı. Bununla yetinmeyen katliamcı asker, bazı cesetleri bir araya toplayarak yaktı.

Bu vahşi saldırı Afganistan'da ve dünyada büyük yankı uyandırdı. Afganistan'da protesto gösterileri yapıldı. Dünya medyası ise katliamı yapan ABD'li askerin kimliğinin peşine düştü. ABD güvenlik gerekçesiyle askerin kimliğini açıklamaktan kaçındı. Afgan 16 köylüyü hunharca öldürülen asker önce ABD'nin Kuveyt'teki askeri üssüne oradan da ABD'de bir askeri cezaevine nakledildi.

Afganistan'ın mahkemelerinde yargılamak istediği ABD'li askerin kimliği katliamın üzerinden bir hafta geçtikten sonra ülkesine ulaştığında açıklandı. Çavuş Robert Bales'in yaptığı katliamı aklamak amacıyla Batı basınında aklama haberleri yer aldı. Irak'ta başından yaralanan Bales'in Afganistan'da cepheye gönderildiği, bu nedenle cinnet geçirerek Afgan köylüleri öldürdüğü yazılmaya başlandı. ABD'deki komşuları, Robert Bales'in ne kadar iyi bir insan olduğunu dile getiriyorlardı.

CİNNET İÇİN NEDEN KÖYLÜLERİ SEÇTİ
Bales'ı aklama haberlerine en doğru tepkiyi İngiliz Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Robert Fisk gösterdi. Fisk, "Cinnet geçiren ABD'li askerin, görev yaptığı üste katliam yapmak yerine, gece yarısı yola çıkarak bir kilometre uzaklıktaki köye giderek hunharca cinayet işlediğine" dikkat çekti.

Batı basını başta olmak üzere dünya medyasında sadece 16 Afgan köylü olarak haberlerde yer alan kurbanların isimlerini Katar merkezli El Cezire televizyonunun internet sitesinde bir blog yayınlandı. 16 Afganın anısına saygı için blogda yayınlanan isimler şunlar: 

ÖLENLER:

YARALANANLAR:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...