Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" faslını açmaya karar verdiğini söyledi.

"Önemli olan Türkiye-AB ilişkilerinin stratejik bir perspektifte devam etmesidir" diyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği ile üzerinde anlaştıkları metni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AB Bakanı Egemen Bağış'la da dün gece paylaştığını belirtti. 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" faslıyla ilgili bir ertelemenin söz konusu olmadığını, Türkiye'nin diğer fasılların açılmasıyla ilgili çalışmalarını da sürdüreceğini ifade etti.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da şöyle denildi:

"Bugün toplanan AB Genel İşler Konseyi’nde, Türkiye ile müzakere sürecinde “Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlıklı 22. Faslın açılması konusunda oybirliği sağlanmış olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz.

Katılım müzakerelerinde uzun süredir yaşanan durgunluk nedeniyle zor bir dönemden geçmekte olan AB ile ilişkilerimiz açısından bu yetersiz ancak doğru yönde atılmış bir adımdır.

Hükümetlerarası Konferans, Komisyon’un yıllık Türkiye İlerleme Raporu’nu sunmasının ardından bilahare belirlenecek bir tarihte toplanacaktır.

Uluslararası haber ajansı Reuters'in AB'li diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre ise, bugün Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanları, Türkiye ile müzakerelere devam kararı aldı.

AB dışişleri bakanları Türkiye ile yeni fasıl açılmasının ise yıl sonuna ertelenmesine karar verdi. AB'li diplomatik kaynaklar, "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçlar Koordinasyonu" faslının 4 ay ertelemeli başlayacağını belirtti. Türkiye ile söz konusu faslın 26 Haziran'da açılması planlanıyordu.