ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, 1-7 Mart tarihleri arasında Mısır, İsrail, Filistin, Belçika, İsviçre ve Türkiye'yi ziyaret edeceğini açıkladı.

Bölge turu çerçevesinde Türkiye'ye uğrayacak olan Clinton, bir günlük ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Babacan'la görüşecek.

İLK DURAK MISIR
Clinton, ilk önce Mısır'da düzenlenecek olan Gazze için bağış konferansına katılacak. ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell da Clinton'a eşlik edecek. Clinton'ın, Mısır'da üst düzey yetkililerle temaslarda bulunması öngörülüyor.

Konferanstan sonra Clinton, İsrail ve Filistin'i ziyaret ederek buradaki üst düzey yetkililerle biraraya gelecek.

Brüksel'de ise Clinton, 5 Mart'taki resmi olmayan NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak ve müttefiklerle danışmalarda bulunacak. Clinton'ın, tüm NATO ve AB üyesi ülkeler ve İsviçre'nin dışişleri bakanlarıyla transatlantik ilişkileri geliştirme konusunda görüşmeler yapması bekleniyor.

BABACAN DAVET ETTİ
5 Mart'taki NATO toplantısının ardından Türkiye'ye gelecek Hillary Clinton'ı Dışişleri Bakanı Ali Babacan Ankara'ya davet etti.

Ali Babacan, Clinton'a davetini geçtiğimiz salı günü telefonla iletti.