Hindistan yönetimi, ülkede cinsel taciz suçlularının teşhir edilmesini öngören bir yasa tasarısı hazırlıyor.

Hükümet adına mecliste konuya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanlığından Kiren Rijiju, tasarının yasalaşması halinde, taciz suçları kesinleşenlerin Ulusal Suçlar Kayıt Bürosunun resmi sitesinde yayımlanacağını belirtti.

Hazırlık aşamasında olan tasarının geliştirilmesiyle ilgili bakanlıklar ve çeşitli kuruluşlarla iş birliği içinde olduklarını anlatan Rijiju, önerinin yalnızca "ilk adım" olduğunu söyledi. Kiren Rijiju, tasarıyla ilgili eyalet hükümetleri ve kamuoyuna başvuracaklarını da dile getirdi.

Tasarıya göre, fotoğraflarının yanı sıra isimlerinden vatandaşlık numaralarına kadar tacizciler hakkında birçok bilgi internetten yayımlanacak. Tasarının yasalaşmasıyla ülkedeki tüm taciz suçlularının bilgileri, halkın erişebileceği bir veri tabanında kayıtlı olacak.

Bakanlık yetkililerinden Haribhai Chaudhury de gazetecilere yaptığı açıklamada, tacizcilerin ifşa edilmesinin kolluk kuvvetlerinin de yararına olduğunu savundu. Böylelikle tacizcilerin zihinlerine korku salınacağını belirten Chaudhury, halkın bu uygulamadan oldukça fayda göreceğini söyledi.