Hindistan istihbaratı Sri Lanka'yı saldırıyla ilgili uyarmış

Sri Lanka'da 359 kişinin öldüğü, 500 kişinin yaralandığı kanlı saldırının ardından soruşturma ve tedirginlik sürüyor. Bugüne kadar DAEŞ'in üstlendiği en kanlı saldırıda ihmal olduğu ortaya çıktı. Hindistan'ın ay başında saldırı istihbaratını Sri Lanka'ya ilettiği ancak bu bilginin gerekli mercilerle paylaşılmadığı belirlendi. Saldırıyla ilgili yeni güvenlik kamerası görüntüleri de paylaşıldı.

NTV Haber 25.04.2019 - 12:54

Hindistan istihbaratı Sri Lanka'yı saldırıyla ilgili uyarmış

Sri Lanka'da pazar günü yüzlerce kişinin öldüğü terör saldırılarının yeni görüntüleri ortaya çıktı.

İki intihar bombacısı, saldırıların hedefi olan otellerden birine girerken güvenlik kameraları tarafından görüntülendi.

Şapkalı ve sırt çantalı saldırganlar otelin koridorunda yürüdü, asansörle üçüncü kata çıktı. Kısa bir süre sonra patlama meydana geldi.

Sri Lankalı yetkililer dokuz intihar saldırganından sekizinin kimliğini belirledi. Şimdi bağlantıları araştırılıyor.

Olayla bağlantısı olduğu düşünülen 16 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bir Mısırlı ve çok sayıda Pakistanlı da var. Birinin, bir terör örgütüyle bağlantısı olduğu belirtildi ancak ayrıntı verilmedi.

Son dalgayla birlikte pazardan bu yana gözaltına alınanların sayısı 76'ya yükseldi. Bunlar arasında bir Suriyeli de bulunuyor.

Saldırının sorumluluğunu terör örgütü DAEŞ üstlenmişti. Sri Lanka hükümeti ise "Ulusal Tevhid Cemaati" adlı yerel bir örgütü sorumlu tutuyor. Hükümet, saldırganların yabancı bağlantılarını da mercek altına aldı.

DAEŞ'in saldırılarla ilgili yayınladığı videosunda yüzü açık olan kişinin Muhammed Zahran ya da diğer adıyla Zahran Haşmi olduğu belirlendi. Örgütün lideri olduğu düşünülen Zahran'ın nerede olduğu bilinmiyor.

DAEŞ'in bugüne kadar üstlendiği en kanlı saldırıda ihmal olduğu da ortaya çıktı.

Hindistan'ın 4 Nisan'da saldırıyla ilgili istihbarat paylaşımında bulunduğu ancak bu bilginin gereken yerlerle paylaşılmadığı belirlendi. Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, savunma bakanı ile emniyet müdürünün istifasını istedi.

Başkent Kolombo'da tedirginlik sürüyor. Kontrollü patlamalar ve güvenlik alarmları birbirini izliyor. Merkez bankası ve bulunduğu sokak güvenlik alarmı nedeniyle bir süreliğine kapatıldı.

Sayfa Yükleniyor...