Hindistan Pakistan üstünde baskıyı artırıyor

Hindistan, Mumbai’daki terörist saldırıların ardından, Pakistan üzerindeki baskısını artırıyor. Hindistan Pakistan’a protesto notası verdi, 20 terör zanlısının teslim edilmesini istedi ve askeri operasyon hakkının saklı olduğunu belirtti..

Haberler 20.12.2008 - 16:48

Hindistan Pakistan üstünde baskıyı artırıyor

Mumbai’da 200’e yakın kişinin hayatını kaybettiği terörist saldırılardan, Pakistan’daki örgütlerle bağlantılı militanları sorumlu tutan Hindistan, Pakistanlı yetkililerden somut adımlar bekliyor. NDTV televizyonuna konuşan Hint Dışişleri Bakanı Pranab Mukherjee, ülkesinin kendisini koruma hakkı olduğunu ve topraklarının tehdit altına girmesi durumunda askeri operasyon hakkının saklı tutulduğunu ifade etti.

Askeri seçeneklerle ilgili herhangi bir yorumda bulunmadığını vurgulayan Mukherjee, her egemen ülkenin, gerektiğini hissetmesi durumunda, kendi toprak bütünlüğünü koruma ve uygun önlemleri alma hakkı olduğunu söyledi.

Mukherjee, Mumbai saldırılarıyla ilgili olarak komşuları Pakistan harekete geçmeden 2004 yılında başlatılan barış sürecini sürdürmenin zor olduğunu da belirtti.

Pranab Mukherjee daha önce de Pakistan’da ikamet eden 20 militanın adını İslamabad’a iletti ve bu kişilerin Hindistan’a teslim edilmesini istedi. Listede Hindistan’ın en çok aranan ismi, 1993’te yine Mumbai kentinde düzenlenen saldırıların planlayıcısı Davud İbrahim de yer alıyor.

Pakistan, İbrahim’in kendi ülkelerinde yaşadığı iddiasını kabul etmiyor.

Hindistan, 2002’de de benzer bir talepte bulunmuş, Pakistan talebe cevap vermemişti.


Sayfa Yükleniyor...