Hindistan'da muson yağmurları can alıyor: 42 ölü

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 42'ye yükseldi.

Anadolu Ajansı 29.07.2016 - 16:44

Hindistan'da muson yağmurları can alıyor: 42 ölü

Press Trust of India'nın haberine göre, bölgede etkili olan muson yağmurları Bihar eyaletinde 22, Assam eyaletinde 20 kişinin yaşamlarını yitirmesine neden oldu.

Hindistan Ulusal Afet Müdahale Gücü'nden 9 ekibin selden etkilenen bölgelerde 15 bin paket kuru gıda dağıttığı belirtildi.

Assam Eyalet Afet Yönetimi Kurumu tarafından yapılan açıklamada da 229 bin kişinin güvenli yerlere ve geçici yardım kamplarına sığındığı ifade edildi.

Yetkililer, nesli tükenmekte olan tek boynuzlu gergedanlara da ev sahipliği yapan Kaziranga Milli Parkı'nın neredeyse yüzde 80'inin sular altında kaldığını söyledi.

Milli Park yetkililerinden Suvasish Das, "Hayvanların daha yüksek yerlere kaçarken ya da sel sularında sürüklenirken, vicdansızlar tarafından öldürülmemeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ekiplerimiz çok sayıda domuz geyiğini ve gergedan sürüsünü kurtardı" dedi.

Yetkililer salı günü Assam'ı etkisi altına alan yağışların neden olduğu selde 7 kişinin hayatını kaybettiğini ve 1.2 milyon kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını açıklamıştı.

Ülkenin kuzeyinde 2013 yılında etkili olan muson yağmurlarının yol açtığı sel ve toprak kaymasında en az bin kişi yaşamını yitirmişti.

Sayfa Yükleniyor...