Hindistan'ın ilk IKEA şubesi açıldı

İsveç mobilya firması Ikea, Hindistan’daki ilk şubesini açtı. Perşembe sabahı müşterilerin hizmetine sunulan mağaza, ziyaretçileri tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

ntv.com.tr 10.08.2018 - 15:43

ikea.jpg

Hindistan’da ilk Ikea mağazası uzun yıllar süren bekleyiş sonunda açıldı. Haydarabad şehrinde 37,160 metrekare alana kurulan mağaza, dünyadaki en büyük Ikealardan biri olma özelliğini taşıyor.

Yaptığı 1.5 milyar dolarlık yatırımla Hindistan’daki mağaza sayısını 2025 yılına kadar 25’e ulaştırmayı hedefleyen Ikea, bir sonraki şubeyi ise 2019 yılında Mumbai kentinde hizmete koymayı planlıyor.

Satışa sunulan ürünler, Hintli müşteriler için uygun hale getirildi. Haydarabad mağazasındaki 7500 parçadan 1000 kadarının 200 rupinin (3$) altında satılacak olmasının, yıllık ortalama maaşların 2.000 dolardan az olduğu Hindistan için kilit nokta olduğu bildirildi.

Ikea’nın Hindistan CEO’su Peter Betzel, “Hindistan’ın %50’sini 25 yaşından küçüklerin oluşturduğu 1.3 milyarlık nüfusu, Ikea’yı çekici hale getiriyor. Burada sadece bir mağaza açmıyoruz, bir ülke açıyoruz” dedi.

YILLAR SÜREN BEKLEYİŞ

Ikea, küresel mağazalarındaki ürünler için Hindistan’dan 30 yıldır kaynak sağlıyordu, fakat Hindistan Hükümeti’nin yabancı yatırımcılara getirdiği kısıtlamalar sebebiyle burada bir mağaza açamıyordu.

Hükümet politikasının 2012 yılında değişerek yabancı yatırımların önünü açmasıyla Ikea, uzun yıllardır araştırmasını yaptığı Hindistan pazarına girme fırsatına erişti.

Geçen ay açılması beklenen mağaza, firmanın kalite kontrollerini uzatması üzerine perşembe günü hizmete girdi ve öğleye kadar 10.000 kişi tarafından ziyaret edildi.

Sayfa Yükleniyor...