Hitlerler'in mezar taşı kaldırıldı

Adolf Hitler’in annesiyle babasının Avusturya’daki mezar taşları kaldırıldı. Çiftin mezarı, aşırı sağcıların en çok ziyaret ettikleri yerlerden biriydi.

31.03.2012 - 11:48

Hitlerler'in mezar taşı kaldırıldı

Adolf Hitler'in annesi Klara ve babası Alois Hitler’in Avusturya’nın Leonding kentindeki mezarında yer alan mezar taşları kaldırıldı. Kentin Belediye Başkanı Walter Brunner, mezarın yasal sahibinin belediyeden mezar taşlarının kaldırılmasını istediğini açıkladı. Avusturya medyası bu kişinin Hitler’in babasının uzaktan bir akrabası olduğunun düşünüldüğünü belirtiyor.

Brunner, “Mezar çok sık ziyaret edilmiyor ancak şimdi ve eskiden, son olarak da geçen sonbaharda bazı olaylar oldu” şeklinde konuştu.

Bir Avusturya gazetesi, o dönem kimliği meçhul birinin mezarı Nazi sembolleriyle donattığını yazmıştı. Mezara üzerinde Almancada “unutulmaz” anlamında“unvergesslich” yazılı bir vazo bırakan biri, kelimeyi “unvergeSSlich” şeklinde yazarak Nazilere atıfta bulunmuştu. Benzer bir olay 2009 yılında Hitler’in doğumunun 120’nci yılında da yaşanmıştı.

NEONAZİLERİN UĞRAK YERİ
Belediye Başkanı Brunner, mezar taşlarının kaldırılması talebinin, mezarların Neonaziler tarafından artık daha fazla putlaştırılmaması amacıyla yapıldığını belirtti.

Adolf Hitler, 1889 yılında Leonding’den birkaç kilometre uzaklıktaki Braunau kentinde dünyaya gelmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...