NTV

Hizbullah faciadan Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu

Anadolu Ajansı

Dünya
ARŞİV

Lübnan'daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Mina'da 753 hacının yaşamını kaybettiği izdiham faciasından Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu.

İlişkili Haberler

Lübnan'ın "El-Menar" televizyonuna konuşan Nasrallah, Mina'daki izdiham faciasından Suudi Arabistan'ı sorumlu tutarak, "Suud yönetiminin olaya ilişkin yaptığı soruşturmalara İslam dünyasının da müdahil olması" çağrısında bulundu.

Olayın son derece üzüntü ve acı verici olduğuna dikkati çeken Nasrallah, "Mina olayı, hacılar rencide edilerek siyasi bir çatışmaya dönüştürüldü. Mantıklı olan, Suudi Arabistan hükümetinin sorumluluğu üstlenmesi. Bu felakette vatandaşları hayatını kaybeden İran, Fas gibi ülkelerin yanı sıra olaydan yara alan diğer ülkelerden de temsilciler soruşturmalara katılmalı" dedi.

"OBAMA'NIN IŞİD STRATEJİSİ YANLIŞ"

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le mücadeledeki stratejisinin başarısız olduğunu da iddia eden Nasrallahk, "Suriye'deki savaşın üzerinden 5 yıl geçti. Hedef Şam'ı ele geçirmekti. Bugün 'başarısızlık' sendelemeleri başladı" ifadesini kullandı.

Esad'in Suriye krizinin çözümünün bir parçası olduğunu savunan Nasrallah, "Bunun nedeni, rejimin şu ana kadar direnmesi. Sığınmacıların Avrupa'ya akın etmesinin durması ve krizin çözümü Suriye'deki savaşın durmasına bağlıdır" diye konuştu.

RUSYA'YA ÖVGÜ

Rusya'nın, Ortadoğu'da Suriye'den başka müttefiki olmadığını anlatan Nasrallah, uluslararası koalisyonun başarısızlığının bir sebebinin de Rusya'nın doğrudan müdahalesi olduğunu belirtti.

Nasrallah, "Rusya'nın tutumu oldukça kesin. Hizbullah olarak bizim tutumumuz da Suriye ve bölgedeki büyük tehlikelerin uzaklaştırılmasına katkı sağlayan her türlü güce sıcak bakmaktır. Hizbullah bölgesel olaylarda etkisi olan Lübnanlı bir grup. Bizim hakkımızdaki 'devlet içinde devlet yapılanması' sözü kabul edilemez" yorumunda bulundu.

Son bilgilere göre Mina'daki izdihamda 753 kişi hayatını kaybetmiş, 887 kişi yaralanmıştı.

ETİKETLER