Uluslararası haber ajansı Reuters, AB'li bir diplomata dayandırdığı haberinde, Hizbullah'ın askeri kanadının "AB terör listesi"ne dahil edilmesi için İngiltere'nin Avrupa Birliği nezdinde girişimlerde bulunduğunu söyledi.

AB'li diplomat, Bulgaristan'daki terör saldırısının Hizbullah tarafından yapıldığının bu ülke yetkilileri tarafından 5 Şubat'ta açıklanması sonrasında, İngiltere'nin söz konusu teklifte bulunduğunu belirtti.

Bulgaristan'ın Burgaz kentinde geçtiğimiz yıl Temmuz ayında İsrailli turistlerin bulunduğu bir otobüse bombalı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda 5 İsrailli hayatını kaybetmişti.

İsrail ve Bulgar yetkililer, saldırının Hizbullah tarafından düzenlendiğini iddia etmişti.

'ESAD'A YARDIM EDİYOR' İDDİASI
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad rejimine destek veren Hizbullah’ın, Suriye ordu güçleriyle Kuseyr’da muhaliflere karşı çatışmaya girdiği iddia edilmişti. Çatışmalarda en az 20 Hizbullah üyesinin öldüğü belirtilmişti.

BRAHİMİ'DEN SURİYE AÇIKLAMASI
BM Suriye Özel temsilcisi Lakhdar Brahimi ise, Suriye'deki iç savaşı sona erdirmek için düzenlenmesi planlanan konferansla ilgili açıklamalarda bulundu.

BM Suriye Özel temsilcisi Brahimi, Suriye hükümeti ve muhalefetinin barış konferansına katılmak için hazırlıklara başladığını söyledi.