İlişkili Haberler

Suriye rejimiyle birlikte hareket eden Hizbullah'ın, Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kırsalında askeri operasyona başladığı bildirildi.

Lübnan'ın kuzeydoğusundaki Suriye sınırında yer alan Arsal kasabası kırsalında, Suriye rejiminin hava desteğini alan Hizbullah militanları, bölgede bulunan Heyet Tahrir Şam ve diğer silahlı gruplara yönelik karşı operasyon başlattı.

Arsal kırsalı ve Suriye içinde yer alan sınırdaki Filita hattında devam eden operasyonlarda ise ölü ve yaralı sayısına ilişkin henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Beşşar Esad rejimi karşıtı Heyet Tahrir Şam ile terör örgütü DAEŞ mensuplarının uzun zamandır Arsal'ın dağlık bölgesinde bulunduğu, zaman zaman birbirleriyle çatışmaya girdikleri biliniyor.

Hizbullah'a ait medya organlarında operasyonun amacına ilişkin, "Silahlı teröristler saklandıkları yerlerden çıkarılacak" ifadeleri kullanıldı. 

LÜBNAN ORDUSU BEKLEMEDE

Öte yandan Lübnan ordusunun ise bölgede savunma pozisyonunda beklediği aktarıldı. Ordunun bölgede bulunan silahlı muhalif gruplardan gelecek tehditlere anında cevap vereceği yetkililerce belirtiliyor.

Diğer yandan Lübnan Başbakanı Saad Hariri, mecliste yaptığı konuşmada, ordunun Arsal'da geniş kapsamlı bir operasyon başlatacağını ve bu operasyonun Şam yönetimi ile koordinasyon içinde olmayacağını söylemişti.

Suriye ordusuna ait savaş uçakları pazartesi günü Arsal'ın dağlık bölgesine hava saldırıları düzenlemişti.

MÜLTECİ KAMPINDA 5 CANLI BOMBA

Arsal'da bulunan mülteci kampında Lübnan ordusu Haziran ayında bir arama yapmıştı. Arama esnasında kampta bulunana beş canlı bomba kendini patlatmıştı. Olayda bir kız çocuğu ölürken yedi Lübnan askeri de yaralanmıştı.