Hizbullah'ı seçmeyin, yardımı alın

Beyrut'a gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Lübnan'a yardım yapılmasının 7 Haziran'daki seçimin sonuçlarına bağlı olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 22.05.2009 - 15:35

Hizbullah'ı seçmeyin, yardımı alın

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, temaslarda bulunmak üzere Lübnan'ın başkenti Beyrut'a geldi.

Balkanlar'daki temaslarının ardından birkaç saatliğine Beyrut'a gelen Biden, 1983'ten beri Lübnan'ı ziyaret eden bu düzeydeki ilk yetkili olma özelliğini taşıyor.

Helikopterle doğrudan Devlet Başkanlığı Sarayı'na giden Biden, Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile görüştü.

Biden, Mişel Süleyman'la yaptıkları ortak basın toplantısında, Lübnan'a yapacakları yardımın, 7 Haziran'da yapılacak seçimlerden sonra kurulacak hükümete bağlı olacağını söyledi.

Biden, "ABD, yardım programını, müstakbel Lübnan hükümetinin politikalarına bakarak belirleyecek" dedi.

1983'TE BU YANA EN YÜKSEK DÜZEYDEKİ ZİYARET
Lübnan seçimlerinde, ABD'nin terör örgütü gözüyle baktığı Hizbullah favori gösteriliyor. Yoklamalar, bugünkü mecliste azınlıkta bulunan Hizbullah'ın, ABD'nin desteklediği Suriye karşıtı gruplar karşısında seçimi kazanması yüksek ihtimal.

Biden'ın, daha sonra Başbakan Fuad Sinyora ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile de görüşmesi planlanıyor.

Biden'ın ziyareti dolayısıyla Beyrut ve civarında olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Baba George Bush, başkan yardımcılığı döneminde 1983'te, Amerikan Donanmasının karargahına yönelik düzenlenen ve 214 askerin öldüğü saldırının ardından Lübnan'ı ziyaret etmişti. Biden, o dönemden beri bu ülkeyi ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili oldu.

HİZBULLAH: BU SEÇİMLERE MÜDAHELEDİR
Hizbullah yetkilileri ise Joe Biden'ın Lübnan ziyaretini eleştiren açıklamalarda bulundular. Hizbullah milletvekili Hasan Fadlallah, ülke için çok büyük önem taşıyan genel seçimlere iki hafta kala bu ziyaretin yapılmasının ''müdahale'' anlamını taşıdığı eleştirisinde bulundu.

Şii harekete mensup milletvekili Hasan Fadlallah, farklı görüş ve eğilime mensup bütün Lübnanlıları Lübnan'ın egemenliğine yönelik bu müdahaleyi engellemeye çağırdığı açıklamasında, ABD'nin desteklediği Suriye karşıtı çoğunluğa atıfta bulunarak, ''Biden'ın ziyareti, siyaseten telaşa kapılmış bir partinin seçim kampanyasını izlemek çerçevesinde yapılıyor gibi görünmektedir'' dedi.

Fadlallah, bu ziyaretin Lübnan'da seçimlerden sonra ortaya çıkacak yeni hükümete Amerikan yönetiminin görüşlerini dayatmaya çalıştığı bir döneme rastladığına da vurgu yaptı ve ''Bu girişimlere karşı koyacağız'' ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...