Hizbullah'tan öldürülen komutan için özel operasyon

Hizbullah, Suriye'nin Halep kırsalında öldürülen üst düzey cephe komutanlarından Ali Ahmed Feyyad ve 3 militanın cesedini "özel bir operasyonla" Lübnan'a getirdiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 29.02.2016 - 15:25

Hizbullah'tan öldürülen komutan için özel operasyon

Lübnan merkezli Hizbullah örgütü, Halep'in Hanasır bölgesindeki çatışmalarda öldürülen Ali Ahmed Feyyad ve beraberindeki 3 militanın cesedinin getirilmesi için "özel kuvvetlerin yer aldığı bir operasyon gerçekleştirildiğini" duyurdu.

"Ala Bosna" veya "Ebu Ala" lakabıyla anılan Feyyad'ın, Hizbullah'ın özel operasyonlardan sorumlu komutanı olduğu ifade ediliyor.

Suriye rejimi ve müttefiki Hizbullah ile terör örgütü IŞİD arasında geçen hafta Hanasır'da şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Halep'in doğusuna giden yol üzerindeki Hanasır, rejim ile IŞİD arasında sık sık el değiştiriyor.

Suriye'nin Madaya beldesini rejimle iş birliği yaparak abluka altına alan ve belde halkını temel gıda maddelerinden yoksun bırakan Hizbullah, bu ülkede kaybettiği asker sayısıyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyor.

Ancak İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme kuruluşu, Suriye'de devrimin başladığı 2011 yılından itibaren Hizbullah'ın binin üzerinde kayıp verdiğini belirtiyor.

Suriye'de Esad rejimi saflarında savaşan Hizbullah'ın komutanlarından Feyyad'ın öldürüldüğü haberi, hafta sonu sosyal medyada, İran Devrim Muhafızları'nın Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'yle birlikte Suriye'de çekildiği iddia edilen fotoğraflarla paylaşılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...