Hollanda Mali'ye asker gönderiyor

Hollanda meclisi, hükümetin Afrika ülkesi Mali'ye askeri birlik gönderme kararını onayladı. Yaklaşık 380 kişiden oluşacak birlik, Nisan ayında göreve başlayacak.

13.12.2013 - 12:06

Hollanda Mali'ye asker gönderiyor

Hollanda'da Parlamento'nun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi, hükümetin, Mali'de BM'ye bağlı görev yapan barış gücü MINUSMA'ya askeri destek sağlama kararını onayladı.

İki gün süren tartışmaların ardından yapılan oylamada, muhalefetteki Sosyalist Parti (SP), Özgürlükler Partisi (PVV) ve Hayvanlar Partisi (PvdD) dışındaki meclis çoğunluğu karara destek verdi.

Hükümetin daha önce aldığı karara göre, yaklaşık 380 kişiden oluşacak ve ilk grubu bu ay içinde yola çıkacak askeri birlik, Nisan ayında bölgede görev yapmaya başlayacak.

İlk etapta 2015 yılına kadar bölgede kalacak olan, içinde polis memuru ve sivil uzmanların da yer alacağı askeri misyonun görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağına daha sonra karar verilecek.

Askerlerin bölgede özellikle BM misyonu için bilgi toplama ve analiz gibi görevleri üstlenmesi beklenirken, polisler ile sivil uzmanların ise emniyet güçlerinin eğitimi, hukuk ve güvenlik gibi konularda çalışması planlanıyor.

Dört Apache saldırı helikopterini de içeren askeri birliğin maliyetinin ilk yıl 65 milyon Euro, daha sonra ise yıllık 40-50 milyon Euro dolayında olması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...