İlişkili Haberler

Türkiye ile yaşanan diplomatik krizin gölgesinde çarşamba günü sandığa gidecek olan Hollanda'da seçimlerde 150 sandalyeli parlamento yenilenecek ve yeni başbakan seçilecek.

Popülist söylemlerin damga vurduğu seçimlerde 28 parti yarışıyor. Öne çıkan parti ise, aşırı sağcı Geert Wilders'in liderliğini yaptığı Özgürlük Partisi PVV. Çünkü son anketler Wilders'in sandıktan ikinci parti çıkacağını gösteriyor.

WILDERS'İN İSLAM KARŞITI SÖYLEMİ 

Tek sayfalık seçim manifestosuyla yarışa giren ırkçı lider Geert Wilders'ın Hollanda seçmenine mesajı net: Kuran'ı Kerim'e yasak getireceğim, Müslüman ülkelerden Hollanda'ya göçü durduracağım.

Irkçı lider Geert Wilders seçmenine şu söylemle sesleniyor: "İslam, şiddet ve nefretin ideolojisidir. Bence İslam ve özgürlük birbiri ile bağdaşmayan konular. Eğer özgür ülkeler olarak kalmak istiyorsak, İslam'ı toplumumuzdan uzak tutmalıyız."

Hollanda Başbakanı Mark Rutte Türkiye'den özür dilemeyeceğini açıkladı. 
Hollanda Başbakanı Mark Rutte Türkiye'den özür dilemeyeceğini açıkladı. 

RUTTE KAN KAYBEDİYOR 

Seçimler Başbakan Mark Rutte liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi VVD için kritik önem taşıyor. Çünkü parti 2012'den bu yana ilk kez kan kaybı yaşayacağa benziyor.

Türkiye ile yaşanan diplomatik kriz, seçim kampanyasının son günlerine damga vuran konu oldu.

Adayların Türkiye konusundaki söylemleri ise birbirine yakın.Irkçı lider Wilders başından beri Türk siyasetçilerin Hollanda'da miting düzenlemesine karşı çıkıyordu.

Wilders, "Harika bir karar alındı. Türk Dışişleri Bakanı'na izin verilmemesi doğru bir karardı. Bu karar hem Hollanda hem de benim partim için büyük bir başarı anlamına geliyor" açıklaması yaptı.

Başbakan Mark Rutte de geri adım atılmayacağını söyledi. Rutte, "Biz kesinlikle tansiyonu düşürmek istiyoruz ama Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın bu ifadeleri yardımcı olmuyor. İlişkilerin yumuşatılmasından yanayız. Ama özür dileyerek değil" dedi.

Yeşil Sol Parti lideri Fas kökenli Jesse Klaver, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya benzetiliyor. Klaver gençler arasında popüler. 
Yeşil Sol Parti lideri Fas kökenli Jesse Klaver, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya benzetiliyor. Klaver gençler arasında popüler. 

GENÇLERİN UMUDU FAS KÖKENLİ LİDER 

Hollanda'da merkez partilerin popülist söyleme kayması özellikle genç seçmeni memnun etmiyor. Mutsuz genç seçmenin tercih Yeşil Sol Partisi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya benzetilen partinin lideri Jesse Klaver Fas kökenli bir aileden geliyor.

Klaver, "Geçtiğimiz yıl Rutte'nin partisi gençler arasına birinci sıradaydı. Şimdi ise Yeşil Sol Parti birinci. Doğrusu bu durumdan gurur duyuyorum. Gençler Hollanda tarihinde ilk kez siyasetle bu kadar içli dışlı" açıklaması yaptı.