Hollanda'da dün yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sandık çıkış anketleri, aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin oyların yaklaşık yüzde 15'ini alabileceğine işaret ediyor.

Özgürlük Partisi'nin, koalisyon ortağı Hristiyan Demokrat Parti'nin ardından ikinci gelmesi bekleniyor.

Partinin lideri Geert Wilders, Kuran'ı eleştiren ve İslam'ı şiddetle özdeştiren Fitne adlı bir film yaparak tepki çekmişti. İngiltere, bu yılın başlarında Wilders'in ülkeye girişine izin vermemişti.

Gözlemcilere göre, ilk kez Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yarışan Özgürlük Partisi, ülkede çoğunluğu Fas ve Türkiye'den gelen Müslüman göçmenlerin ağırlığını artırmasından rahatsızlık duyanların desteğini aldı.

Hollanda'da yaklaşık 800 bin Müslüman yaşıyor.

Pazar günü tamamlanacak seçimlerde 27 üye ülkede toplam 375 milyon kayıtlı seçmen var. Seçimde parlamentonun 700'den fazla üyesi belirlenecek.

Ancak seçimlere katılımın düşük olacağı tahmin ediliyor. Bu durumun da aşırı sağcı partilerin işine yarayacağı tahmin ediliyor.

Birçok Avrupa Birliği ülkesinde benzer sonuçların alınabileceği belirtiliyor. Bu yıl içinde de İrlanda'da yeniden referanduma sunulacak Lizbon Anlaşması'nın (Reform Anlaşması) kabul edilmesi halinde Avrupa Parlamentosu'nun yetkileri artacak.