Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun konuşmasını engellemeye yönelik karar alan ülkeler arasına Hollanda ve İsviçre'de katıldı. Çavuşoğlu'nun Hollanda'da konuşma yapacağı salonun sahibi, toplantı için yer sağlamayacağını bildirdi. İsviçre'de ise Çavuşoğlu’nun programını iptal etmesi talep edildi.

Hollanda'daki kararla ilgili açıklamayı Rotterdam Belediye Başkanı Ahmet Aboutaleb yaptı. Aboutaleb, Çavuşoğlu'nun konuşma yapacağı salonun sahibinin belediyeye kararını bir mektupla bildirdiğini söyledi.

Salon sahibinin kararı bu yönde olmasa bile Türk bakanların toplantı yapmasına izin verilmeyeceğini söyleyen Belediye Başkanı buna gerekçe olarak 15 Temmuz sonrası Rotterdam’daki Türk toplumu arasında yaşanan gerginlikleri gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Çavuşoğlu'nun Rotterdam'daki toplantısının iptal olmadığını, bu konuda görüşmelerin sürdüğünü bildirildi.

Öte yandan İsviçre'nin Zürih Belediye Meclisi, Federal Hükümet’ten Çavuşoğlu’nun pazar günkü konuşma programını iptal etmesini talep etti. Belediye büyük protestolar olabileceğine dikkat çekerek, yeterince önlem alınsa dahi programın güvenli ortamda yapılamayacağını savunarak programın iptalini istedi.