Hollanda'da silahlı saldırı: Ölü sayısı 3'e yükseldi (Şüpheli 37 yaşında Türk kökenli)

Hollanda'da tramvayda düzenlenen silahlı saldırıda üç kişi öldü. Hollanda Utrecht kentinde meydana gelen silahlı saldırının şüphelisi 37 yaşındaki Gökmen T. yakalandı. Olayın bir terör saldırısı olup olmadığı ise henüz netleşmedi.

ultrecht saldırı

Hollanda, Utrecht kentinden gelen silahlı saldırı haberiyle sarsıldı. Silahlı saldırgan tramvayda ateş açtı. Ölen ve yaralananlar oldu.

Saldırgan olay yerinden kırmızı bir otomobille kaçtı. Polis çevrede geniş önlemler alarak saldırganın peşine düştü. Kısa bir süre sonra şüphelinin 37 yaşındaki bir Türk olduğu açıklandı. 

Yozgat doğumlu şüphelinin Hollanda istihbarat birimlerinde kaydı olduğu ortaya çıktı. Daha önce 2 kez gözaltına alındığı belirtildi.

Sabıka kaydında hırsızlık ve cinsel saldırı suçları da olduğu yönünde haberler var.

Hollanda basını ise saldırının nedenin namus cinayeti olabileceğini yazdı. Saldırganın abisinin eşini hedef alıp öldürdüğü yönünde iddialar var.

Saldırının ardından ülkede güvenlik önlemleri artırıldı. Parlamento ve başbakanlık binası çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kraliyet özel birlikleri, kentte otomatik silahlarla devriye geziyor.

Camilerin de aralarında bulunduğu dini mekanlar ve havaalanlarında da güvenlik önlemleri artırıldı.

Saldırının gerçekleştiği Utrecht kentinde de terör alarmı en üst seviyeye çıkarıldı. Almanya da Hollanda sınırındaki tedbirleri artırdı.

SALDIRGAN YAKALANDI

Utrecht Belediye Başkanı Jan van Zanen'ın, polis ve savcı sözcüsü ile yaptığı basın toplantısında, Utrecht kentindeki 24 Ekim Meydanı'nda düzenlenen silahlı saldırıdaki şüpheli Gökmen Tanış'ın yakalandığı açıklandı. 

Polis Sözcüsü Rob van Bree de kendilerine gelen yeni bir bilgiye göre şüphelinin yakalandığını duyurdu. 

"AİLEVİ MESELEDEN DOLAYI"

Hollanda medyasında yer alan haberlere göre, psikolojik sıkıntıları bulunan Tanış, bir kadına tecavüz girişiminde bulunduğu iddiasıyla iki hafta önce hakim karşısına çıktı.

Tanış'ın yakınları, silahlı saldırıdaki şüphelinin "ailevi meselelerden" dolayı tramvaydaki bir yakınına, ardından yardım etmek isteyenlere ateş açtığını iddia etti.

Hollanda emniyet kaynakları yerel basına yaptıkları açıklamada ise terör saldırısı dışındaki ihtimaller üzerinde durduklarını, olayın "ailevi sebeplerden" kaynaklanmış olabileceğini açıkladı.

Tanış'ın Türkiye'deki babasıyla yıllardır görüşmediği, babası ve annesinin boşandığı ve babasının yeni bir evlilik yaptığı öğrenildi.

Öte yandan, Hollanda polisi yaralı sayısını güncelleyerek 9'dan 5'e indirdi.

Utrecht Belediyesi, kent sakinlerine yönelik evlerinde kalmaları yönündeki uyarıyı kaldırdı.

T.'NİN TANIYANLARI VE YAKINLARI TERÖR SALDIRISINA İHTİMAL VERMİYOR

T.'nin Hollanda'da yaşayan amcası Mahmut T., yeğeninin yaptığı silahlı saldırıyla ilgili "Yeğenimin durumuna bakarak yaptığı saldırının bir terör saldırısı olma ihtimali düşük" dedi.

Amca T., yeğeni ile uzun yıllar görüşmediğini belirterek, saldırının gönül işinden dolayı olabileceğini ifade etti.

Kayseri'de yaşayan Baba Mehmet T. de 10 yıl önce ayrıldığı ilk eşinden olan oğlu T. ile o zamandan beri görüşmediğini söyledi.

İlk eşinden ayrıldıktan sonra Türkiye'ye kesin dönüş yapan T., "10 yıldır oğlumun kimlerle görüştüğünü bilmiyorum. Tanıdığım kadarı ile işten eve ve evden işe gidip gelen birisi ve böyle bir saldırı gerçekleştirecek birisi değil" ifadesini kullandı.

T., oğlunun 2007 yılında amcasının kızı ile bir evlilik yaptığı ve daha sonra ayrıldığını dile getirdi.

Zanlı T.'nin eski sevgilisi Angelique de Hollanda gazetesi Algemeen Dagblad'a (AD) verdiği röportajda, "Saldırının onun dini ile ilgisi yok. O bir terörist değil, psikopat. Polisi bunun için çoğu kez uyardım. Keşke beni dinleselerdi." diye konuştu.

Ailesinden, akrabalarından kopuk, iletişimi sorunlu bir kişilik olarak bilinen T.' nin Hollanda'da yaşayan kardeşlerinden biri de belli olmayan sebeplerden dolayı Çeçenistan'a giderek orada tek gözünü kaybetti.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada ise mağdurlara ve geride kalanlara saygıdan dolayı hayatını kaybedenlerin isimlerinin açıklanmayacağı kaydedildi.

Utrecht ve çevresinde gün boyu güvenlik tehdidi seviyesini en üst kademeye çıkaran Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumu (NCTV), tehdit seviyesini tekrar 4'e düşürdü.

10 YIL ÖNCE VATANDAŞLIĞA GEÇMİŞ

Utrecht kentindeki 24 Ekim Meydanı'nda gerçekleştirilen silahlı saldırının şüphelisi olduğu iddiasıyla yakalanan Gökmen Tanış'ın, Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Sırçalı beldesinde doğduğu, uzun süre önce ailesiyle Hollanda'ya gittiği, yaklaşık 10 yıl önce Hollanda vatandaşlığına geçtiği, 2007-2008 yıllarında bir akrabasının kızıyla evlenip kısa süre sonra da eşinden ayrıldığı öğrenildi.

HOLLANDA BASINI: SABIKASI KABARIK

RTV Utrecht haber kanalının haberine göre Gökmen T. daha önce de birkaç kere gözaltına alındı. T.'nin 2013'te Utrecht'te aynı bölgede havaya ateş açtığı ifade ediliyor.

1981 Türkiye doğumlu T.'nin 2017 yılında bir kadına tecavüz girişiminde bulunduğu iddiasıyla 2 hafta önce hakim karşısına çıktığı belirtildi.

Gökmen T.'nin kadına hakaret, polisi tehdit ve hakaret, madde etkisinde araç kullanmak, bisiklet hırsızlığı, gasp ve nezarethaneye tuvaletini yapmak gibi suçlardan yargılandığı ortaya çıktı.

RUTTE: SALDIRGAN YA DA SALDIRGANLARI ARIYORUZ

Hollanda Başbakanı Rutte, saldırganın kimliğinin tespit edildiğini, saldırının gerekçesinin araştırıldığını söyledi. Rutte saldırganın aracının ve ikamet adresinin tespit edildiğini de belirtti. Rutte Türkiye saatiyle 19.00'da yeni açıklama yapacağını duyurdu. Rutte, "Saldırgan ya da saldırganları arıyoruz" dedi.

Rutte, saldırı karşısında tüm ülke olarak şoke olduklarını belirterek, "Bir terör saldırısı, bizim toplumumuzun toleransına saldırıdır. Eğer yapılan saldırı terörse bir tek cevabımız var. Bizim hukukumuzun üstünlüğü ve demokrasimiz şiddetten daha üstündür." diye konuştu.

HOLLANDA POLİSİ: TERÖR SALDIRISI OLABİLİR

Hollanda polisi olayın terör saldırısı olabileceği şüphesi üzerinde duruyor. Saldırgan kırmızı bir arabaya binerek olay yerinden uzaklaştı. Polis saldırganın saklandığı değerlendirilen bir binayı abluka altına aldı. 

Hollanda terörle mücadele polisi kentte birden fazla yerde silah seslerinin yükseldiğini belirtti. 

Ülke basınında çıkan haberlerde, saldırı sırasında olay yerinde bulunan bir kişinin "saldırganın büyük bir silahla etrafa ateş açtığını" iddia ettiği aktarıldı.

Kentte akşam 20.00'ye kadar terör alarmı en yüksek seviye olan beşe yükseltildi. Polis ayrıca okullara giriş ve çıkışları durdurun talimatı verdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte olayın ardından yaptığı ilk açıklamada büyük bir üzüntü içinde olduğunu ve hükümetin hemen bir kriz toplantısı yapacağını dile getirdi. Hollanda basını özellikle Lahey’de güvenlik önlemlerinin arttırıldığını ve terörle mücadele birimlerinin koordinatörünün de ilgili yetkilileri acil kriz toplantısına çağırdığını duyurdu.

VİDEO: OLAY YERİNDEN GÖRÜNTÜLER

Sayfa Yükleniyor...