Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan ilk otopsi incelemesine göre, eski bakanın vücudunda yara izine rastlandığı ama ölüm sebebinin tam olarak tespit edilemediği bildirildi. Olayla ilgili araştırmaların devam ettiğini belirten yetkililer, Borst'un kaza ya da saldırı sonucu ölmüş olabileceğini bildirdi.

Borst'un evi ve garajında incelemelerini sürdüren polis, eski bakanın ilk belirlemelere göre doğal yoldan ölmediğinin tespit edildiğini duyurdu.

Ölümüyle Hollanda siyasetini derinden etkileyen Borst için cumartesi günü Utrecht kentindeki Domkerk Kilisesi'nde cenaze töreni düzenleneceği bildirildi. Ailesi tarafından yapılan açıklamada, kilisedeki törenden sonra cenazenin basına kapalı bir şekilde defnedileceği belirtildi. Borst için Temsilciler Meclisi'nde de ayrı bir tören düzenlenmesi planlanıyor.

1994-2002 yıllarında İşçi Partili (PvdA) Wim Kok'un Başbakanlığında kurulan hükümetlerde başbakan yardımcılığı ve sağlık bakanlığı görevlerinde bulunan Borst'un cesedi, bir arkadaşı tarafından pazartesi günü evinin garajında bulunmuştu.

Hollanda siyasetinde önemli bir yere sahip Borst, ülkede yürürlüğe giren ötenazi yasasının mimarı olarak biliniyor.