Hollanda'da Türk asıllı milletvekili, Netanyahu ile tokalaşmadı

Hollanda'da Türk asıllı milletvekili Tunahan Kuzu, parlamentoyu ziyaret eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile tokalaşmayı reddetti.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.09.2016 - 19:37

Hollanda'da Türk asıllı milletvekili, Netanyahu ile tokalaşmadı

Netanyahu, Hollanda parlamentosunu ziyaretinde protesto ile karşılaştı. İsrail Başbakanı, milletvekilleriyle tokalaşırken, Kuzu yakasındaki Filistin bayrağını göstererek ellerini arkada bağladı. Bunun üzerine Netanyahu, yüzünü çevirerek milletvekilleri ile tokalaşmaya devam etti.

Kuzu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Netanyahu için kırmızı halı serilmesini de eleştirerek, bunun "utanç verici" olduğunu belirtti.

İsrail'in Filistin topraklarındaki uygulamalarına karşı tavrıyla bilinen Kuzu, 2014 yılında Hollanda'nın Filistin'i devlet olarak tanıması yönünde çaba sarf etmişti. Daha önce İşçi Partisi (PVDA) üyesi olan Kuzu, entegrasyon politikasına karşı çıktığı için partiden ihraç edilmişti.

Kuzu, kurucusu olduğu Denk Partisinde, iki yıldır milletvekili olarak çalışmalarına devam ediyor.

"UYGULANAN POLİTİKA BİR FELAKET"

Yeşil Sol (Groen Links) Milletvekili Rik Grashoff ise, tepkisini parlamentoya gelmeyerek gösterdi. Grashoff, sosyal medya hesabındaki açıklamasında, "Uygulanan politika bir felaket. Bu Filistin halkı için bir şey değiştirmeyecek. İsrail'e daha fazla baskı ve yaptırım gerekiyor." dedi.

PVDA Milletvekili Michiel Servaes de, Twitter hesabında "Yapılan görüşme uzundu ama hayal kırıklığına neden oldu. Görüşmenin özeti, bölgedeki çatışmada İsrail hariç herkes suçlu." değerlendirmesinde bulundu.

Netanyahu'nun dün başlayan Hollanda ziyareti, bugün sona erecek.

Sayfa Yükleniyor...