Hollanda'dan Kırım Altınları kararı

Ukrayna ile Rusya arasında tartışmaya neden olan, Kırım’daki müzelerden sergilenmek üzere Hollanda’ya getirilen İskit Altını Koleksiyonu’nun Ukrayna'ya iade edileceği açıklandı. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko'dan ise karara farklı bir yorum geldi.

Anadolu Ajansı 14.12.2016 - 16:42

Hollanda'dan Kırım Altınları kararı

Amsterdam Mahkemesi, Allard Pierson Müzesi'ndeki “Kırım: Karadeniz altınları ve sırları” sergisinde bulunan eserler ile ilgili davanın sonucunu açıkladı.

Mahkeme, Kırım’daki 4 müzeden getirilen İskit altınlarının Ukrayna’nın kültürel mirasının parçası olduğunu vurgulayarak, Ukrayna devletine iadesine karar verdi.

Yüzlerce parçadan oluşan İskit Altını Koleksiyonu, Kırım’ın Rusya tarafından yasa dışı ilhak edilmesinden kısa bir süre önce yarımadada bulunan 4 müzeden, sergilenmek üzere Amsterdam’daki Allard Pierson Müzesi'ne getirilmişti.

Serginin Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinden sonra sona ermesi nedeniyle koleksiyonun nereye gönderileceği sorusu gündeme gelmişti.

Rusya, İskit altınlarının, Kırım’ın kültür mirası olduğu için Kırım’a geri gönderilmesi gerektiğini savunurken, Ukrayna ise sergilenen eşyaların geçici olarak Ukrayna’nın kontrolü altından olmayan, ilhak edilen bölgeye iade edilemeyeceğini ileri sürerek, eserlerin doğrudan Ukrayna devletine teslim edilmesini istemişti.

Allard Pierson Müzesi yetkilileri ise eserlerin nereye gönderileceğine mahkemenin karar vereceğini belirterek, mahkeme süreci sona erinceye kadar koleksiyonu müzede bekleteceklerini açıklamıştı.

POROŞENKO'DAN KIRIM TEPKİSİ

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise mahkemenin kararı için farklı bir yorum getirdi. 

Sosyal medya hesabı üzerinden, ilgili davanın sonucunu değerlendiren Poroşenko, “Amsterdam Mahkemesinin 'İskit Altını Ukrayna’ya aittir' kararı, 'Kırım da Ukrayna’ya aittir' anlamına gelir. Kırım bizimdir, nokta. Bu karar Avrupa ülkesinin mahkemesinden çıkan karardır.” ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...