Hollanda'dan Rusya'ya gözaltı özrü

Hollanda, bir Rus diplomatın Lahey kentinde gözaltına alınması nedeniyle Rusya'dan özür diledi.

09.10.2013 - 17:02

Hollanda'dan Rusya'ya gözaltı özrü

Hollanda, hafta sonunda bir Rus diplomatın evinde zorla gözaltına alınması nedeniyle Rusya'dan özür diledi. Hollanda Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus diplomatın dokunulmazlığının ihlal edildiği belirtilirken, Moskova'dan özür dilendi.

Rusya'nın Hollanda Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, hafta sonunda evine giren polislerin Rus diplomatı coplarla dövdüğü ve saatler gözaltında tuttuğu belirtilmşti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, evinde çocuklarının gözü önünde dövülen Dimitri Borodin'in maruz kaldığı olayın ardından Hollanda'dan özür talep etmişti.

Rus Büyükelçiliği'ndeki en yüksek seviyeli ikinci diplomat olduğu belirtilen Borodin'in dövülmesini 'çok ciddi bir ihlal' olarak tanımlayan Puin, Asya-Pasifik zirvesinde yaptığı konuşmada, "Bu olay hakkında açıklama, özür ve sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz" demişti.

"KOMŞULARI ŞİKAYET ETTİ"
Rus elçiliği, Borodin'in evine gelen kişilerin polis üniformasına benzeyen bir üniforma giydiklerini ancak kendilerini tanıtmadan eve girdiklerini belirtti.

Hollanda polisinden yapılan açıklamada ise Borodin'in sağlık durumunun iyi olduğu ve hastaneye götürülmediği belirtilmişti.

İki ülke arasında krize neden olan olayın, Borodin'in komşuları tarafından polise şikayet edilmesi nedeniyle patlak verdiği düşünülüyor. Olay hakkında soruşturma sürüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...