Hollanda’nın liman kenti Rotterdam’da, Hollandalı nüfusun azınlık durumuna düşmek üzere olduğu, yabancı kökenli nüfustaki artış eğiliminin bugünkü hızıyla devam etmesi halinde, 2012 yılında çoğunluğun yabancılara geçeceği bildirildi.

Belediye İstatistik Bürosunun verilerine göre halen 588 bin dolayında olan nüfusun yüzde 52’sini Hollandalılar yüzde 48’ini ise yabancı kökenliler oluşturuyor.

Büroya göre, kentin nüfus artış seyrinde Hollandalıların sayısı azalıyor, yabancı kökenlilerin sayısı artıyor. 1990 yılında kent nüfusunun yüzde 60’ını Hollandalılar yüzde 40’ını yabancı kökenliler oluşturuyordu. Hollandalıların sayısı 10 yıl öncesine göre 44 bin azaldı.

GENÇELRİN ÇOĞU YABANCI
Rotterdam'da şu anda 20 ve 30’lu yaş grubunda yabancı kökenliler zaten çoğunluğu oluşturuyor. Belediye kayıtlarına göre 0-14 yaş grubunun yalnızca yüzde 38’i Hollandalı, yüzde 62’si ise yabancı kökenli.

Rotterdam’da Surinamlılardan sonra en büyük azınlık grubu 50 bine yaklaşan nüfusuyla Türkler izliyor. Türklerden sonra en büyük grup ise 40 bin ile Faslılar. Ancak Faslılar arasındaki nüfus artış hızı diğer azınlık gruplarına göre daha yüksek bir orana sahip.

Rotterdam’ın belediye başkanlığını halen Fas kökenli politikacı Ahmed Aboutaleb yapıyor.