Hollande ev ödevini yasaklıyor

OECD'nin raporunda, Fransa eğitim eşitsizliğinin en fazla olduğu ülkelerin başında geliyor. Bu duruma son vermek isteyen Fransa okullarda ev ödevlerini kaldırıyor.

18.10.2012 - 12:44

Hollande ev ödevini yasaklıyor

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eğitim reformu paketi çerçevesinde okullarda ev ödevlerini yasaklamaya hazırlanıyor. Eğitim reformuna karşı çıkanlar ise, Hollande'ı politik olmak ve gençlerin oylarına göz dikmekle suçluyor.

Fransa, OECD’nin Dünya Eğitim Endeksi raporunda, eşitsizliğin en fazla olduğu ülkelerden biri olarak yer alınca eğitim sistemini sil baştan düzenleme kararı aldı.

Hollande’ın eğitim reform paketine göre, artık okullarda öğrencilere ev ödevi verilemeyecek. Eğitim reformuyla ilgili kısa süre önce Sorbonne Üniversitesi'nde konuşan François Hollande, "Eğitim bir hak" dedikten sonra şunları söyledi: "Ev ödevleri öğrenciler arasında eşitsizliğe neden oluyor. Eğitimi yüksek anne-baba, evde çocuklarına ödevlerinde yardım ediyor. Oysa daha az eğitimli ailelerin böyle bir şansı pek bulunmuyor. Bu da öğrenciler arasında eğitim eşitsizliğine neden oluyor. Ev ödevleri, okulda ders saatleri içerisinde yapılmalı" dedi.

Uzmanların yaptığı araştırmalar ise, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın görüşlerini pek desteklemiyor. ABD'deki Duke Üniversitesi'nden Harris Cooper, Jorgiannne Civery Robinson ve Erika A. Patall, 1987-2003 yıllarında ev ödevleri üzerine kapsamlı bir araştırma yaptı.

Araştırmanın sonucu çok çarpıcıydı. Ev ödevi verilen öğrenciler, diğer öğrencilere göre sadece yüzde 5 daha fazla başarılı olabiliyor. Araştırmaya göre, yüzde 5'lik bir fark da olsa, ev ödevlerinin hala pozitif bir yanı olduğunu gösteriyor.

Fransa'da Hollande'ın eğitim reformuna karşı çıkanlar ise, "ev ödevi yasağı"nın pratikte pek uygulanamayacağını düşünüyor. Hollande'ın seçim yatırımı yaparak, geleceğin seçmenlerine "oy şekeri" dağıttığını düşünenler de var.

'LAİK AHLAK' DERSİ
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın eğitim paketinde, çocuklara "bir arada yaşamayı" öğretmek için "laik ahlak" dersi de verilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...