Hollande, İzlanda'da Solheimajökull buzulunu ziyaret etti

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, gelecek ay Paris'te düzenlenecek BM İklim Zirvesi öncesi İzlanda'nın başkenti Reykjavik yakınlarında küresel ısınma yüzünden eriyen Solheimajökull buzulunu ziyaret etti.

thumbs_b_c_4aca9006126a44a07e9bd9949f3deb55.jpg

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi'ne gelecek ay Paris'te ev sahipliği yapacak Fransa'nın Cumhurbaşkanı François Hollande, resmi ziyaret için gittiği İzlanda'da küresel ısınmayla mücadele konusunda mesajlar verdi.

Hollande, başkent Reykjavik yakınlarında küresel ısınma yüzünden eriyen Solheimajökull Buzulu'nu ziyaret etti. 1931 yılından bu yana yaklaşık 1,2 kilometre geriye giden buzul önünde bir konuşma yapan Hollande, ''Küresel ısınma konusunda şüpheleri olanlar burayı mutlaka ziyaret etmeli. Kanıt istiyorlarsa, işte gerçek kanıt burada'' dedi.

Küresel ısınmaya karşı herkesi duyarlı olmaya davet eden Hollande, ''Buzulun erimesi, aynı zamandan tarihin yok olması demek, küresel ısınmanın etkilerinden çok kötümserim. Bu buzul her yıl 50 metre geriye gidiyor. Bizim hayal edebileceğimizden çok daha hızlı eriyor'' ifadesini kullandı.

Hollande, küresel ısınmanın sel felaketi gibi birçok doğal felaketin tetikleyicisi olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

Uzmanlara göre, dünya ikliminin sanayiden atmosfere salınan karbondioksit yüzünden giderek ısınması, tüm dünya üzerinde buzulların ve buz dağlarının erimesine neden oluyor. İzlanda'da 269 büyük buzulun yılda 11 milyar ton eridiği tahmin ediliyor. 

Sayfa Yükleniyor...