İlişkili Haberler

Paris'teki terör saldırıları ile sarsılan Fransa'da polis bir eve operasyon düzenledi. Operasyonun yapıldığı Paris'teki dairedeki 2 saldırgan öldürülürken, 7 kişi de gözaltına alındı. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, operasyon sırasında birkaç polisin yara aldığını belirtti ve operasyon çerçevesinde ve saldırı sonrasında görev alan polislere teşekkür etti. 

"SAVAŞI IŞİD BAŞLATTI"

Fransa'nın savaşta olduğunu belirten Hollande, "Bir savaştayız. Bu savaş terörizme karşı verilen bir savaştır. Savaşı biz başlatmadık IŞİD örgütü başlattı. Bu aslında bir ordu finans kaynakları var ve ciddi bir toprak parçasına sahip. Avrupa'ya terörist gönderiyor ve radikalleşmeyi tetikliyor. Hem bulunduğu bölgede hem burada saldırılar gerçekleştiriyor" dedi. 

IŞİD'e karşı yapılan operasyonlar hakkında da açıklamalarda bulunan Hollande, IŞİD'e karşı uluslararası bir çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti.

"Tüm dünyayı tehdit eden bu örgüte son verilmeli. Benim misyonum bu olacaktır. Ben bu misyona liderlik edeceğim" ifadelerini kullanan Hollande, IŞİD'e karşı operasyonların süreceği ve bu konuyu Obama ve Putin ile görüşeceği mesajını verdi.

"SALDIRININ AMACI FRANSA'NIN DEĞERLERİ"

Paris'teki peş peşe saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin sayısının en az 129 olduğunu belirten Hollande, barbar olarak nitelediği saldırganların amacının Fransa'nın değerleri olduğunu belirtti.

Saldırıların dini, rengi ne olursa olsun bütün Fransa'yı hedef oldığını vurgulayan Hollande, "Amaç ülkemize kaos getirmekti ama Fransa'nın bütünlüğünü korumaya devam edeceğiz" dedi.