Hollande: Suriyeli general bizde

Esad rejiminden kaçan cumhuriyet muhafız birliği komutanı Tlas'ın Fransa'da olduğu en yetkili ağızdan doğrulandı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Tlas Fransa'da" dedi.

Anadolu Ajansı 18.07.2012 - 00:54

Hollande: Suriyeli general bizde

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Suriye Cumhuriyet Muhafız Birliği'nden ayrılarak ülkesini terk eden Tuğgeneral Menaf Tlas'ın Fransa'da olduğunu açıkladı.

Paris'i ziyaret eden Tunus Devlet Başkanı Munsif Marzuki ile basın toplantısı düzenleyen Hollande, geçen hafta Şam'dan kaçan Tlas'ın, Fransa'da olduğunu doğruladı.

Muhalif kaynaklar, Hafız Esed döneminin Savunma Bakanı Mustafa Abdulkadir Tlas'ın oğlu ve Cumhuriyet Muhafız Birliği 105. Alay Komutanı Tuğgeneral Menaf Tlas'ın, temmuz başında birliğinden ayrılarak ülkeyi terk ettiğini bildirmişti.

Tlas, sivillerin zarar görmemesi için Harasta ve Duma'da rejim güçleri ve muhalifler arasında arabuluculuk yaparak her iki silahlı gücün bölgeden ayrılmasını sağlamıştı.

Esed ailesinin yakın çevresindeki birkaç Sünni isimden biri olarak bilinen Tlas'ın ağabeyinin aylar önce Dubai'ye, babasının ise Fransa'ya gittiği sanılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...