Hollande'ı kutlayan kutlayana

Dünya liderleri, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 52'sini alarak Fransa'nın yeni lideri olan François Hollande'ı kutladı. Hollande'ın bu ay içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la NATO zirvesinde görüşmesi bekleniyor.

07.05.2012 - 11:29

Hollande'ı kutlayan kutlayana

ABD Başkanı Barack Obama, Hollande'ı arayarak seçimde kazandığı başarıdan dolayı tebrik etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın Hollande'ı mayıs sonunda Maryland'deki Camp David'de yapılacak G-8 zirvesinden önce Washington'a davet ettiği belirtildi.

Hollande'ın ay sonunda Chicago'da yapılacak NATO zirvesine de katılması bekleniyor.

MERKEL: HOLLANDE'I KOLLARIM AÇIK KARŞILAYACAĞIM
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan François Hollande'ı Berlin'de "açık kollarla" karşılayacağını söyledi.

Almanya ve Fransa arasındaki işbirliğinin Avrupa için çok önemli olduğunu ifade eden Merkel, bu nedenle iyi ve yoğun şekilde birlikte çalışacaklarını belirtti.

Merkel, seçimi kaybeden eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yakın arkadaşıydı. Euro bölgesindeki borç krizinde işbirliği içinde çalışan iki lidere "Merkozy" ismi takılmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise Euro bölgesindeki borç krizi başta olmak üzere Avrupa Birliği politikaları konusunda Fransa ile yakın işbirliği yapmaya devam edeceklerini belirtti. Hollande'ın yemin töreninden sonra ilk yurt dışı ziyaretini Almanya'ya yapması bekleniyor.

CAMERON VE MONTİ'DEN KUTLAMA
İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Mario Monti de Hollande'ı arayarak seçimdeki başarısından ötürü tebrik etti.

İSPANYA SOLU ZAFERE SEVİNDİ
İspanya'da muhalefetteki Sosyalist Parti lideri Alfredo Perez Rubalcaba ise Hollande'ın başarısını Avrupa solcuları için büyük bir zafer olarak niteledi ve "Avrupa'nın ekonomik politikasını değiştirmek için artık Fransa'da bir müttefikimiz var" dedi.

ERDOĞAN'LA NATO ZİRVESİ'NDE GÖRÜŞECEK
Hollande'ın ilk dış sınavı, ABD'deki 18-19 Mayıs'ta Camp David'de düzenlenecek G-8 zirvesinde gerçekleşecek. G-8'in ardından Hollande, 20-21 Mayıs'ta ABD'nin Şikago kentindeki NATO zirvesine katılacak. Bu zirvede Hollande ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın biraraya gelmesi bekleniyor.

Bu zirvede yapılacak olası bir ikili görüşme, Fransa ve Türkiye arasında son dönemde gerginleşen ilişkilerin geleceğini tayin etmesi açısından da önem taşıyor. Bu dış ziyaretlerin ardından Fransa tekrar seçim atmosferine girecek ve 21 Mayıs'ta genel seçimlerin kampanyası resmen start alacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...