Honduras artık ‘Amerika Devleti’ değil

Amerikan Devletleri Örgütü görevden uzaklaştırılan cumhurbaşkanı Manuel Zelaya'nın görevine iadesini sağlayamadığı gerekçesiyle Honduras'ın üyeliğini askıya aldı.

Haberler 05.07.2009 - 13:44

Honduras artık ‘Amerika Devleti’ değil

Washington'daki acil durum toplantısı yapan Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), darbe sonrasında Honduras’a en ciddi uyarıda bulundu. Honduras’ın üyeliğinin askıya alındığı toplantıya bugün ülkesine geri döneceğini vurgulayan Zelaya da katıldı.


Honduras'taki darbenin ardından idareyi ele geçiren askerî yönetim de, darbeyi kınayan Amerikan Devletleri Örgütü'nden ayrılma kararı almıştı. Micheletti, OAS'ı, Honduras'taki yeni yönetimle ilgili olarak "tek taraflı" karar almakla itham etti ve örgütü artık tanımayacaklarının mesajını verdi.

Ekvador ve Arjantin cumhurbaşkanları ülkesine geri dönmesi durumunda Zelaya ile aynı uçağa bineceklerini söyledi. Honduras Roma Katolik Kilisesi'nin lideri ise bu durumun kan dökülmesine yol açabileceği kaygısıyla Zelaya'nın ülkeye geri dönmemesi talebinde bulunmuştu.

‘GELİRSE TUTUKLANIR’
Honduras'taki geçici hükümet ise ülkeye geri dönmesi durumunda Zelaya'nın havaalanında tutuklanacağını açıkladı.

Honduras'taki geçici yönetimin başkanı Roberto Micheletti, televizyondan duyurulan açıklamasında, OAS'ın bir mahkeme değil, siyasi bir kuruluş olduğunu, örgütün kendilerini yargılayamayacağını söyledi.

OAS'IN TEMASLARI
OAS Başkanı Jose Miguel Insulza, darbeci yönetime, "24 saat içerisinde yönetimden çekil" ultimatomu vermek üzere Honduras'a gitmişti.

Honduras'taki Yüksek Mahkeme, devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın azledilmesi kararının geri dönüşü olmadığını açıklamıştı.

Mahkeme sözcüsü Danilo Izaguirre, Jose Miguel Insulza'ya bu bilgiyi ilettiklerini bildirmişti ve ''Mahkeme Başkanı, Insulza'ya 'Kararımız alınmıştır ve kararın geri dönüşü yoktur.' şeklindeki görüşü iletti.'' demişti.

Insulza ise, ABD'de yapılacak OAS toplantısında, Honduras'ın örgüte üyeliğinin askıya alınabileceğini kaydetmişti.

Zelaya'nın görevden alınmasının ''bir darbe'' olduğunu söyleyen Jose Miguel Insulza, "Bu, artık askerî darbe yapılmayacağını düşündüğümüz bir bölgedeki askerî darbedir.'' şeklinde konuşmuştu.

Sayfa Yükleniyor...