Honduras-Castro- Chavez üçgeni

Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro’dan, darbe sonucu Honduras’ta yönetimi ele geçiren geçici hükümete ‘uyarı’ gelirken, geçici yönetimin başkanı Micheletti’nin hedefinde ise yine Hugo Chavez vardı.

Haberler - NTV Haber 12.07.2009 - 19:15

Honduras-Castro- Chavez üçgeni

28 Haziran’da askerlerin yönetime rl koyduğu ve Devlet Başkanı Zelaya’nın sürgüne gönderildiği Honduras’ta yeni gelişmeler yaşanıyor.

Darbenin ardından Kosta Rika'nın arabulucuğunda taraflar arasında yürütülen görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. Darbeciler tüm baskılara rağmen yönetimi hala elinde tutarken, bir sonraki görüşme için tarih de belirlenemedi.

Ayrıca, devrik lider Zelaya'nın dönüşü için protesto gösterilerinin sürdüğü ülkede, geçici yönetim de, iki hafta önceki darbenin ardından uygulamaya konan sokağa çıkma yasağını kaldırdı. Ayrıca, geçici hükümetin başkanı Micheletti de yine Venezuela Devlet Başkanı Chavez'e yüklendi.

Micheletti, darbeyi sert şekilde eleştiren Chavez'e, "O beyefendinin kişisel saldırılarını artık unutacağız. O demokrasi düşmanına bu ülkede yeni bir siyasi sitemin varolduğunu söylemek istiyoruz" şeklinde seslendi.

CASTRO’DAN 'UYARI'
Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro ise, internet sitesinde yayınlanan bir köşe yazısıyla Honduras'taki geçici yönetimi eleştirdi.

Castro, Zelaya'nın ülkeye dönmemesi halinde, Latin Amerika'nın yeni bir darbe dalgasının tehdidi altına gireceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...