Honduras'da görüşmeler sonuçsuz

Honduras'daki darbenin ardından Kosta Rika'da taraflar arasında başlatılan görüşme sonuçsuz kaldı.

Anadolu Ajansı 10.07.2009 - 16:02

Honduras'da görüşmeler sonuçsuz

Honduras'da darbeyle ortaya çıkan siyasi krizi çözmek üzere Kosta Rika Devlet Başkanı Oscar Aries'in arabuluculuğunda taraflar arasında başlatılan görüşmelerden sonuç alınamadı.

Kosta Rika Devlet Başkanı Aries, darbeyle iktidardan uzaklaştırılan Devlet Başkanı Manuel Zelaya ile darbe sonrası Kongre tarafından devlet başkanı olarak atanan Roberto Micheletti arasında arabuluculuk yaparak tarafları ülkesinde bir araya getirmeye çalıştı.

Aries'in sözcüsü Pablo Gueren, dün San Jose'deki görüşmelerde Zelaya ile Micheletti'nin Arias ile ayrı ayrı bir araya geldiğini, birlikte bir toplantı yapılmadığını açıkladı.

Görüşmelerde Honduras devlet başkanlığı görevine iadesinde ısrarlı olan Zelaya, uluslararası toplumun da genel olarak kendisini desteklediğini hatırlattı.

Zelaya'nın anayasayı ihlal ettiği için görevinden uzaklaştırıldığını savunan Micheletti ise Kosta Rika görüşmelerinden ayrılıp ülkesine döndükten sonra yaptığı açıklamada, "Eski Devlet Başkanı Zelaya'nın, adalete teslim olmadıkça ülkesine dönmesi tartışma konusu değildir" dedi.

Bununla birlikte arabulucu Aries, taraflar arasında bir diyaloğun başlamasından memnun olduğunu açıkladı. Aries, müzakerelerin ve tartışmaların ana konusunun Zelaya'nın görevine iadesi olduğunu hatırlattı.

1987 Nobel Barış Ödülü sahibi Aries, diyaloğun bir mucize yaratabileceğini, ancak bunun tasavvur edilenden uzun zaman alacağını söyledi. Kosta Rika İletişim Bakanı Mayi Antillon da diyaloğa katılan heyetlerin bir anlaşmaya varılması yolunda çaba harcayacaklarını ve Honduraslı tarafların görüşmelere geri döneceklerini umduğunu söyledi.

Honduras krizine çözüm bulmak üzere yapılan görüşmelerden önce ABD, bu ülkeye yaptığı 16,5 milyon dolarlık askeri yardımı askıya almış, 180 milyon dolarlık yardımın da risk altında olduğunu açıklamıştı.

Amerikan devletleri Örgütü (OAS) Başkanı Jose Miguel Insulza, Honduras'daki darbeyle ortaya çıkan krizin çözülmemesi halinde Latin Amerika'da darbeler yolunun açılabileceği endişesini dile getiriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...