Güney Amerika ülkelerinden Honduras, tarihinin en büyük neo-liberal projesine imza atmaya hazırlanıyor. Ekonomisini canlandırmak isteyen Honduras, yabancı sermayeyi çekmek için "özel bir kent" kuracağını açıkladı. Sıfırdan kurulacak kent, alt yapısı, kendine has vergi ve hukuk sistemiyle yabancı sermayenin cazibe merkezi haline gelmeyi hedefliyor.

Honduras Devlet Başkanı Porfirio Lobo, dünyada ekonomi merkezi haline gelen Hong Kong ve Dubai gibi şehirleri incelediklerini, Honduras'a en uygun modelin hazırlanacağını açıkladı.

Honduras yönetimi, ülkedeki mevcut yasalarından bağımsız hazırlanacak yeni vergilendirme, hukuk ve polis sistemiyle Hong Kong, Singapur ve Dubai gibi ekonomi devi kentler arasına katılmayı hedefliyor.

Özellikle yüksek suç oranları nedeniyle, yabancı sermayenin gitmekten korktuğu Honduras’ta, yeni proje sayesinde suç seviyesinin de aşağıya çekilmesi amaçlanıyor. İstatistiklere göre dünyada en çok cinayet işlenen ülke sıralamasında Honduras, ilk sırada yer alıyor. Kurulacak şehirde güvenliğin ön planda tutulacağı belirtiliyor.

Honduras’da 2009 yılında gerçekleşen askeri darbeden sonra seçimle iktidara gelen Milli Parti lideri Lobo, bu projesiyle parti içinden tam destek görmekte. Ancak parlementonun sol kanadından gelen eleştiriler ise yapılacak yeni yasa düzenlemelerinin haksızlık getireceğini ve sosyal adaleti bozacağı yönünde.

Ekonomik sıkıntılar ve siyasi istikrasızlıkla boğusan ve 2009 yılında askeri darbe gören Honduras için son 50 yılın en büyük yatırımı olarak nitelendirilen projenin 6 ay içinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.