Hong Kong'da Çin alehtarı gösteri

Çin'in Hong Kong Özel Bölgesi'nde devam eden ''Occupy Central'' gösterileri günlük hayatı olumsuz etkiliyor. Polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

29.09.2014 - 16:16

Hong Kong'da Çin alehtarı gösteri

Hong Kong'da seçimlerin doğrudan yapılmasını talep eden üniversite öğrencileri "Occupy Central" gösterileri düzenliyor.

Hong Kong'un finans merkezi sayılan Central semtinde gerçekleştirilen kitle eylemeleri hükümet binası önünde yoğunlaştı. Çin aleyhtarı demokrasi gösterilerine polis biber gazı kullanarak müdahale etti.

Çin haber ajansı Şinhua ise, Hong Kong'da devam eden protestoların kent merkezindeki ana yolların kapanmasına, okullarda derslerin ertelenmesine ve birçok yerde trafiğin aksamasına neden olduğunu duyurdu.

Binlerce göstericinin sokakları doldurduğu Hong Kong'da 200'den fazla şehiriçi otobüs seferinin de aksadığı ya da rotalarının değiştirildiği belirtildi.

Hong Kong Para Otoritesi, 20 bankanın protestoların olduğu bölgelerdeki 36 şubesi ile ATM'lerinin geçici olarak kapatıldığını aktardı.

Hong Kong Eğitim Bürosu da, gösterilerin düzenlendiği bölgelerdeki anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda çocukların güvenliğini tehlikeye atmamak amacıyla derslerin ertelendiğini açıkladı.

Yetkililer, göstericilere kapattıkları yolları toplu taşıma araçları, ambulans ve itfaiye araçlarına açmaları çağrısında bulundu.

Çin Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong'da 2017'de yapılacak özel temsilci seçiminde adayların geniş temsilli bir komite tarafından seçilmesine karar vermişti.

Ancak bölgedeki "tam demokrasi" yanlıları, bu komitenin Çin hükümetine sadık üyelerden oluşacağını savunuyor ve seçimin evrensel standartlara uygun olarak yapılmasını talep ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...