Hristofyas 'Homeros' ziyaretini erteledi

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Doğu Akdeniz'de Rum tarafı adına doğalgaz ve petrol arayan Amerikan Noble Energy şirketinin doğalgaz platformu Homeros'u ziyaret etmeyi erteledi.

25.10.2011 - 11:06

Hristofyas 'Homeros' ziyaretini erteledi

Hristofya erteleme gerekçesi olarak programının yoğunluğunu gösterdi. Rum radyosunun haberinde, Hristofyas'ın, AB Zirve toplantısına katılmak üzere yarın Brüksel'e gideceği, 28 Ekim'den 2 Kasım'a kadar da Kıbrıs zirvesi için New York'ta bulunacağı belirtildi.

Rum kesimiyle anlaşma yaparak Doğu Akdeniz'de doğalgaz ve petrol çıkarma yetkisi alan Amerikan şirketi Noble Energy şirketi yetkilileri, sembolik de olsa Hristofyas'ın ilk ateşlemeyi yapmasını talep etmişti. 

ZİRVE ÖNCESİ GERGİNLİK
Hristofyas'ın 30-31 Ekim tarihlerinde ABD'nin New York kentinde KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la yapacağı zirve öncesi böyle bir girişimde bulunması, Kıbrıs müzakerelerine olumsuz etki yapacağı belirtiliyordu. 

'TÜRKLERE PAY VERECEĞİZ'
Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Doğu Akdeniz'de doğalgaz bulunması halinde bundan Kıbrıslı Türklerin de payını alacağını söylemişti.

İSRAİL TATBİKAT YAPIYOR
İsrail, Rum kesiminin hava üslerini kullanarak Akdeniz'de dün askeri bir tatbikat başlattı. Kıbrıs Rum Yönetimi Savunma Bakanı Dimitris İliadis, İsrail helikopterlerinin ikmal için Larnaka Havaalanı’na indiğini açıklamıştı. İliadis, 6 İsrail helikopterinin Rum yetkili makamlarından onay aldıktan sonra ikmal için Larnaka Havaalanı’na indiğini söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...