Hristofyas: Türk tezleri değişmeli

Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs'ta çözüm için Türk tezlerinin değişmesi gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 10.07.2009 - 16:26

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu tezleri sonbaharda değiştireceği beklentisi içerisinde olduğunu açıkladı.

Dimitris Hristofyas, Rum devlet kanalı RİK1'de yayımlanan açıklamasında, Rum yönetimi liderliğine Kıbrıs sorununu çözmek için talip olduğunu, çözmek için de elinden geleni yapmakta kararlı olduğunu ifade ederek, "Zamanın uzamasının bölünmeyi ve bir tanesi Tayvan haline gelecek iki ayrı devleti gündeme getireceğini" öne sürdü.

Doğrudan müzakerelerin Rum tarafı için tek yol olduğuna inandığını belirten Hristofyas, ''Diyalogdan başka alternatif öneri yok. Nasıl olursa olsun, çözüm olsun diyenlerden değilim. Çözüm temel ilkelere dayanmalı, yaşayabilir, işleyebilir olmalı ve gelecek nesilleri güvence altına almalı'' dedi.

Felsefesinin, ''ülkenin; iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde, tek egemenliğe, tek uluslararası temsiliyete ve tek vatandaşlığa sahip, AB içerisinde işlevsel, ekonomisi birleşmiş bir devlet olarak yeniden birleşmesi'' olduğunu söyleyen Hristofyas, ''Kıbrıslı Türkler ve Rumlar olarak birlikte yaşamaya mahkum olduğumuzu herkes anlamalıdır'' diye konuştu.

TÜRK TARAFININ KIRMIZI ÇİZGİLERİNİ KABUL ETMEM
Hristofyas, ''kırmızı çizgilerin'' yinelenmesi görüşünde olmadığını, Türk veya Kıbrıs Türk tarafından kırmızı çizgiler olmasını da kabul etmediğini belirterek, şöyle devam etti:

''Değerlendirmem odur ki, Kıbrıs Türk tarafı müzakere masasına çeşitli konularda tezler koyuyor, ancak Kıbrıs sorununun çözülmesini gerçekten istiyorsa, bu konuyla ilgili son sözünü söylemeli. Ancak Kıbrıs Türk tarafı bunu halkla ilişkiler nedeniyle yapmıyor.''

Hristofyas, Kıbrıs Türk tarafının bugün çeşitli konularda ortaya koyduğu tutumunu değiştireceği beklentisi içerisinde olduğunu kaydetti.

TALAT CESUR VE İRADE SAHİBİDİR
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı, ''tek egemenliği'' kabul ettiği için ''cesur ve irade sahibi'' olarak niteleyen Hristofyas, şöyle konuştu:

''Sayın Talat'ın hiçbir hareket özgürlüğü olmadığını söylersem, kendisine kapıyı kapatmış gibi olurum. Talat'ın, bir uzlaşı çözümüne varmamız konusunda ne kadar hareket etme özgürlüğüne sahip olduğu süreç içerisinde ortaya çıkacak. Kıbrıslı Türk lider, devletin birliğini güvence altına alacak olan tek egemenlikli bir hükümetle iki bölgeli federasyonu taahhüt ettiği için Talat cesurdur, irade sahibidir.''

Garantilerle ilgili sorulara da yanıt veren Hristofyas, ''Bizim de haber almamız ve Türkiye'ye kimsenin müdahale hakkı olmadığını söylememiz gerekir. Federasyon, müdahale haklarını veya garanti ve ittifak anlaşmalarını gerektirmez'' ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...