Hristofyas'tan Talat'a "iyi şans" dileği

Rum lider Hristofyas, cumhurbaşkanlığı seçimleri için Mehmet Ali Talat'a başarı diledi ve "Müzakereleri onunla yürütmek istiyorum" dedi.

Anadolu Ajansı 29.03.2010 - 15:22

Hristofyas'tan Talat'a "iyi şans" dileği

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la, 18 Nisan cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra da birlikte çalışma arzusunu belirterek, Talat'a seçimlerde başarı diledi.

KKTC ile Kıbrıs Rum kesimi arasındaki 7. sınır kapısı olarak açılması karara bağlanan Yeşilırmak Kapısının altyapı çalışmaları, Talat ve Hristofyas'ın da katıldığı törenle başladı.

Kapının açılabilmesi için gereken, yaklaşık 5500 metrelik Yeşilırmak-Pirgo Köyü yolunun inşaatına başlandı. İnşaatın başlaması nedeniyle bölgede düzenlenen törene Talat ve Hristofyas'ın yanı sıra projeye katkıda bulunan AB yetkilileri ile ABD'nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihon da katıldı.

Talat bölgeye BM helikopteriyle, Hristofyas makam aracıyla geldi.

TALAT: "UZLAŞI YÖNÜNDE ATILMIŞ BİR ADIM
KKTC Cumhurbaşkanı Talat, törende yaptığı konuşmada, kapının bölge için önemine değinerek, Yeşilırmak Kapısının açılmasıyla, Kıbrıs Rum tarafıyla uzlaşmak yoluyla çözülmesi zor görünen konuların bile çözülebileceğini göstermiş olacaklarını kaydetti.

Yeşilırmak Kapısının açılmasının Kıbrıs sorunun da çözülebileceğini gösterdiğini ifade eden Talat, "Yeter ki ısrar, samimiyet ve kararlılıkla görüşmeyi sürdürelim" dedi.

Müzakerelerde ciddi ilerleme sağladıklarını ve zorluklarının kendilerini yıldırmadığını kaydeden Talat, Yeşilırmak Kapısının açılmasını, uzlaşı yönünde atılmış bir adım olarak niteledi.

Rum lideri Hristofyas da, yol çalışmalarının bölge halkı için önemli bir adım olduğunu ifade ederek, amacın Kıbrıs sorununa bütünsel bir çözüm bulmak olduğunu söyledi.

Hristofyas, "hedeflerinin ortak vatanı paylaşmak ve iki toplumun birleşik Kıbrıs'ın her yanında özgürce dolaşabilmesi" olduğunu kaydetti. Liderler, törenden sonra Türk ve Rum muhtarlar ve köylülerle sohbet etti.

MÜZAKERELERİ TALAT'LA SÜRDÜRMEK İSTİYORUM
Hristofyas, burada, 18 Nisandan sonra da müzakereleri Talat'la sürdürme dilediğini belirterek, seçimlerde Talat'a başarı diledi.

Talat da Hristosyas'a temennisi için teşekkür etti.

İhalesi UNDP ve Türk-Rum ortaklık şirketi tarafından geçen hafta imzalanan yaklaşık 6 kilometrelik yolun inşaatının 4 ayda tamamlanması öngörülüyor.

Talat ve Hristofyas, Yeşilırmak Kapısının karşılıklı geçişleri açılması konusunda 26 Haziran 2009'daki 34. görüşmede anlaşmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...