HTŞ İdlib'de kontrolü sağlamaya yakın

El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir-üş Şam İdlib'de kontrolü sağlamaya çok yaklaştı. HTŞ ile diğer muhalif gruplar arasında çatışmalar El Ghab ovasında yoğunlaştı. Geçen hafta saldırıya geçen HTŞ'nin hızla ilerlemesi, Suriye'nin bölgeye operasyon düzenlemesini engellemek için Türkiye ile Rusya arasında yapılan "silahtan arındırılmış bölge" anlaşmasının akıbeti hakkında da soru işaretlerine yol açtı.

NTV Haber 09.01.2019 - 15:54

HTŞ İdlib'de kontrolü sağlamaya yakın

Suriye'de muhalif güçlerin elinde kalan bölge olan İdlib ve çevresinde önemli gelişmeler yaşanıyor.

El Kaide'nin Suriye kolu "Nusra Cephesi"nin devamı niteliğindeki "Heyet Tahrir-üş Şam" örgütü bölgede toprak kazandı.

Kısa adıyla HTŞ olarak adlandırılan örgüt geçen hafta başlattığı saldırılarla İdlib'de etkin olarak kontrolü sağlamaya çok yaklaştı.

"Heyet Tahrir-üş Şam" pazar günü Türkiye sınırındaki Bab El hava sınır kapısına giden karayolu üzerindeki Atarib kentini ele geçirdi. İlerlemeyi sürdüren örgüt, Suriye ordusu ile temas hattındaki tüm noktalarda kontrolü sağladı.

HTŞ ile bölgedeki diğer muhalif gruplar arasındaki son çatışmalar El Ghab ovasında yoğunlaştı. Bölgede dört köyü ele geçiren HTŞ'nin hedefinde Ariha ve Maaret el Numan kasabaları var.

İdlib'den gelen son haberler her iki kasabanın da HTŞ tarafından kuşatıldığı yönünde. Ariha, "Ahrar-üş Şam" örgütünün kontrolünde. HTŞ'nin kasabadaki silahlı gruplara Ariha'yı terk etmeleri için 48 saat süre tanıdığı belirtildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmayla kurulan çatışmasızlık bölgesinin içinde de çatışma yaşandığını duyurdu.

Gözlemevi'ne göre HTŞ, Ariha ve Maaret el Numan'ı da ele geçirirse İdlib'i etkin bir şekilde kontrol altına alacak.

Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu, yeni adıyla "Milli Ordu" HTŞ'nin ilerlemesini durdurmak için örgütle bütün temas hatlarına yığınak yaptı.

Muhalifler, HTŞ'ye karşı yeni bir cephe açabilmek için İdlib içinde bir saldırı başlatılması çağrısı yaptı.

HTŞ'nin muhaliflerin takviye kuvvetlerinin gelişini engellemek için Halep'in doğusu ile batısını birleştiren tüm yolları ve geçişleri tamamen kapattığı belirtiliyor.

Özgür Suriye Ordusu kuzeyde cephe oluştururken Suriye ordusu da İdlib'i güneyden kuşatıyor. Şam yönetimi, İdlib, Hama ve Halep'e takviye yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...