Devlet Başkanı Hugo Chavez'in hayatını kaybettiği bildirildi.

Açıklama Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro'dan geldi.

Maduro, düzenlediği basın toplantısında uzun zamandan bu yana kanser tedavisi gören Chavez'in yaşam mücadelesini kaybettiğini duyurdu.

Chavez'in ölümünün ardından ülkede yas ilan edildi.

Akşam saatlerinde yapılan açıklamada Chavez'in sağlık durumunun kötüye gittiği açıklanmıştı.

İlk kez Haziran 2011'de kanser teşhisi konulan Chavez, 4 kez kanser ameliyatı oldu.

Son olarak geçen yıl 11 Aralık'ta kanser ameliyatı için Küba'ya giden Chavez'in tedavisine, 18 Şubat'ta ülkesine dönmesinin ardından Karakas'taki bir askeri hastanede devam ediliyordu.

Geçen Ekim ayındaki seçimde üçüncü kez devlet başkanı seçilen 58 yaşındaki Chavez, 10 Ocak'ta yapılması planlanan yemin törenine de hastalığı nedeniyle katılamamıştı.

Chavez için Cuma günü cenaze töreni düzenlenecek.

MADURO'YU İŞARET ETMİŞTİ
14 yıldır Venezuela'yı yöneten Chavez, ölmeden önce halefi olarak Nicolas Maduro'yu işaret etmişti.

Chavez'in ölümünün duyurulmasının ardından açıklama yapan Venezuela Genelkurmay Başkanı da Maduro'nun arkasında olduklarını söyledi.

OBAMA: ZORLU BİR ZAMAN
ABD Başkanı Barack Obama, Chavez'in ölümünün ardından, ülkesinin Venezuela halkına ve Venezuela Hükümeti ile yapıcı bir ilişkinin geliştirilmesine olan desteğini teyit etti.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Chavez'in ölümünün, Venezuela için ''zorlu bir zaman'' olduğunu belirtti.

Başkan Obama, açıklamasında, ''Bu zorlu zamanda, ABD, Venezuela halkına desteğini ve Venezuela Hükümeti'yle yapıcı bir ilişkinin geliştirilmesine yönelik ilgisini yeniden teyit eder. Venezuela, tarihinde yeni bir fasıla başlarken, ABD demokratik ilkeleri, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı teşvik eden politikalara bağlılığını sürdürmektedir'' ifadesini kullandı.