Hukuk Boşnaklara 'ihanet etti'

Bosna-Hersek'te, aralarında Srebrenitsa katliamına katılanların da olduğu 10 savaş suçlusu usül hatasından dolayı tahliye edildi. Kurban yakınları kararı utanç verici olarak niteledi: İhanete uğramış hissediyoruz...

NTV Haber 20.11.2013 - 07:25

Hukuk Boşnaklara 'ihanet etti'

Bosna-Hersek hukuk skandalını konuşuyor.

Ülkede tutuklu bulunan 10 Sırp savaş suçlusu, yargılamalarındaki usül hatası nedeniyle tahliye edildi.

Tahliye edilen 10 kişiden 6'sı, 8 bin Boşnağın öldürüldüğü Srebrenitsa katliamındaki rolleri nedeniyle 28 ila 33 yıl arasında hapis cezası onanmış isimler.

Tahliye kararı, iki tutuklunun 1992-1995 arasında işledikleri suçların o dönemdeki kanunlar yerine 2003'te yürürlüğe giren ve daha ağır cezalar öngören kanunlarla yargılanmalarına ilişkin itirazları üzerine alındı.

Strasburg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi itirazı haklı buldu ve sanıkların yeniden yargılanmalarını emretti. Serbest kalan 10 kişi tekrar hakim karşısına çıkarılacak.

Ratko Mladiç Ratko Mladiç

Boşnak hukuk uzmanları, yargılamadaki bu üsul hatasını akıl almaz olduğunu belirtirken, kurbanların yakınlarıysa karara tepkili.

22 akrabası öldürülen Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Münire Subasiç, tutukluların serbest kalmasını utanç verici olarak niteledi.

Subasiç, “İhanete uğramış hissediyoruz. O yargılanmalar süresince ifade vermiştim. Şimdi aynı sancılı süreci bir kez daha yaşamamızı istiyorlar” dedi.

Temmuz 1995'te Ratko Mladiç komutasındaki paramiliter güçler, Srebrenitsa'da 8 binden fazla Boşnağı katlederek toplu mezarlara gömmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...