Derviş seçim sonuçlarını Le Monde'a değerlendirdi

CHP'nin içinde olacağı bir koalisyon hükümetinde bakan olarak yer alma olasılığı konuşulan Kemal Derviş, 7 Haziran seçim sonuçlarını "Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından önerilen otoriter modelin ülke tarafından istenmediğinin göstergesi" olarak değerlendirdi.

12.06.2015 - 11:40

Derviş seçim sonuçlarını Le Monde'a değerlendirdi

Fransız Le Monde gazetesine konuşan Derviş, seçimlerin demokratik biçimde gerçekleştiğini vurgulayıp, bundan ötürü hükümet ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin "kutlanması" gerektiğini söyledi. Erken genel seçim olasılığına inanmadığını belirten Derviş, sonuçların Türkiye ve dünyada memnuniyetle karşılandığını hatırlatıp, yeni parlamento içinden bir hükümet çıkması temennisinde bulundu.

HDP BARIŞ MESAJI TAŞIYOR

HDP hakkındaki soruları da yanıtlayan Derviş, "HDP'yi kimlik boyutuna indirgememek gerekir. Sadece bağnaz bir Kürt hareketi olsaydı bu başarı mümkün olamazdı. Adaylarının üçte biri Kürt değildi ve Kürt olmayan bölgelerde de oy elde etti. HDP, bölücülükten ziyade barış ve birlik mesajı taşıyan; etnik, dini veya sosyal olsun genelde azınlıkları savunan bir parti. Özellikle eşcinsellerin haklarını savunuyor. Türkiye'de nüfus çok çeşitlidir ve kendisini bu hareketin içinde tanıyabilir" ifadelerini kullandı.

"Kürtlerle barış müzakerelerinin" yeni bir ivme kazanacağı öngörüsünde bulunan Derviş, "Bu müzakereler bazı hakların Anayasa reformu çerçevesinde tanınması amacıyla parlamenter çerçevede gerçekleşebilir. Bu, bir adada tutulan bir mahkum aracılığıyla müzakere etmekten daha kolay olacaktır" şeklinde konuştu.

AB İLE ÖZEL İLİŞKİ SİNYALİ

Derviş, seçim sonrası AB ile ilişki sürecinin yeniden başlatılması gerektiğini de savundu. Avrupalı muhafazakarların Türkiye'ye "tekrar el uzatmalarını" istedi.

Derviş buna karşılık, AB ile Türkiye'nin "ortak bir kader yolu" bulmaları gerektiğini ifade etti ve "İngiltere'nin AB'de kalıp kalmama konusundaki referandum öncesinde belirlemeye çalıştığı türden bir statü üzerinde düşünülebilir" diyerek AB ile özel ilişki sinyali verdi.

Sayfa Yükleniyor...