Hükümet protestosunda kan döküldü

Hindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinde yönetimi protesto eden göstericiler ile polis arasında çıkan çatışmalarda 13 kişi öldü.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.09.2010 - 16:41

Hükümet protestosunda kan döküldü

Hindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinde, Hindistan yönetimini protesto eden göstericilerle polis arasında çatışmala çıktı, en az 13 kişi hayatını kaybetti.

Güvenlik güçlerinin, bölgedeki sokağa çıkma yasağına rağmen on binlerce kişinin sokaklara dökülerek hükümet binalarını yaktığı ve karakolları taşladığı gösterilere müdahalesinde onlarca kişinin de yaralandığı belirtildi.

AP haber ajansı, gösterileri, ABD'de 11 Eylül terör saldırılarının yıldönümünde Kur'an-ı Kerim'e hakaret içeren eylemler yapıldığı yolundaki haberlerin de kısmen tetiklediği bildirdi.

Bandipore kentinde milis güçlerinin, kendilerine taş atan protestoculara açtığı ateşte 1 kişi hayatını kaybettiği kaydedilmişti.

Cammu Keşmir'de Hindistan yönetimine karşı aylardır süren protesto gösterilerinde öldürülenlerin sayısı 85'e yaklaştı.

Cammu-Keşmir'de 10 dolayında silahlı örgüt, bölgenin bağımsızlığı ya da Pakistan ile birleşmesi için 1989 yılından bu yana Hindistan yönetimiyle çatışıyor. Keşmir'de isyancı grupların mücadeleye başlamasından bu yana bölgede çoğunluğu sivil 68 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Keşmir'in geleceğine ilişkin Hindistan ile Pakistan arasında yapılan kapsamlı görüşmeler, Pakistanlı militanlarla bağlantılı silahlı kişilerin Hindistan'ın Mumbai kentine 2008'de düzenlediği saldırının ardından kesilmişti.

Sayfa Yükleniyor...