Hükümete uyuşturucu testi

Slovenya’da başbakan ve hükümet üyelerinin de aralarında olduğu üst düzey siyasilerin uyuşturucu testine girmelerini öngören bir yasa hazırlandı.

07.03.2011 - 12:19

Hükümete uyuşturucu testi

Slovenya’da muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SDS) ülkeyi yönetenlerin uyuşturucu testinden geçmesini isteyen bir yasa tasarısı hazırladı.

Tasarı cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, devlet sekreterleri ve 90 milletvekilinin uyuşturucu kullanıp kullanmadığını gösteren bir testten geçmesini ön görüyor. Her yıl yapılacak bu testi reddedenler uyuşturucu kullanıyor kabul edilecek ve test sonuçları internette yayınlanacak.

SDS’nin Lideri Janez Jansa, halkın ülkeyi yöneten siyasetçiler hakkında bilgi sahibi olmaya hakkı olduğunu öne sürerken, bazı siyasetçi ve hukukçular böyle bir testin özel hayata müdahale olacağını savundular.

Daha önce Slovenya Başbakanı Borut Pahor ve İçişleri Bakanı Katarina Kresal’ın uyuşturucu kullandığı iddia edilmişti. İçişleri Bakanı Kresal bir test yaparak temiz olduğunu ispatlama yolunu seçerken Başbakan Pahor ise uyuşturucu kullanmadığını söz ile ifade etmeyi uygun görmüştü.

Slovenya’da 500 ünlü arasında yapılan bir ankete göre, ankete katılanların yüzde 80’inin en az bir kez uyuşturucu madde kullandığını ifade ettiği belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...