Humus ateş altında

Suriye'nin üçüncü büyük şehri Humus'un tank ateşi altında olduğu bildiriliyor.Son gelen açıklamalara göre en az beş kişi hayatını kaybetti.

11.05.2011 - 09:39

Humus ateş altında

Suriye’nin üçüncü büyük şehri olan Humus'tan gelen haberlere göre, Bab Amro mahallesi sabahın erken saatlerinden itibaren orduya ait tanklar tarafından bombalanıyor. Kentteki insan hakları örgütleri çatışmalarda en az beş sivilin öldüğünü belirtti. Necati Tayrara adlı insan hakları savunucusu, "Humus, ağır makineli tüfeklerin ve tankların bombardımanın sesleriyle sarsılıyor" dedi.

Kent sakini, güvenlik güçleri ve vatandaşlar arasında çatışmalar yaşandığını, vatandaşların av tüfekleriyle ordu birliklerine direndiğini de ifade etti. Ancak bu haberler bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı. Dört gündür etrafı çevrilmiş olan kentte su, elektrik ve tıbbi yardıma erişilemiyor.

‘750 KİŞİ ÖLDÜ’
Diğer taraftan sekizinci haftasına giren eylemlerde bilanço ağırlaşıyor. Suriye Ulusal İnsan Hakları Örgütü, ülkedeki gösterilerde şimdiye kadar 750 kişinin öldüğünü belgelediklerini açıkladı. Örgüt ölenlerin isim, yaş, ölüm yeri ve sebeplerini tek tek belirlediklerini duyurdu. Örgütün Başkanı Ahmet Kurabi, son iki ayda binlerce kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 9 bininin hala gözaltında olduğunu söyledi.

Yönetimlerini devirmeyi başaran ve diğer Arap ülkelerindeki rejim karşıtı protestoları tetikleyen Tunus'ta 219, Mısır'da ise 846 kişi ölmüştü.

ŞAM İNSAN HAKLARI KONSEYİ ÜYELİĞİNDEN VAZGEÇİYOR
Öte yandan Birleşmiş Milletler kaynakları, Suriye'nin bir süredir BM İnsan Hakları Konseyi üyeliği için yürüttüğü kampanyadan vazgeçtiğini duyurdu. Şam yönetiminden bu konuda henüz bir doğrulama gelmedi.

Barışçıl gösterilere sert müdahalesi nedeniyle tepki toplayan Suriye, bir süredir üyelik yarışından çekilmesi konusunda baskı altındaydı.

BM İnsan Hakları Konseyi'ne üye olmak isteyen ülkelerin insan hakları karnesine bakılmıyor. Bunun yerine her bölge bir aday çıkarıyor. Birleşmiş Milletler yetkilileri Suriye'nin yerine Kuveyt'in adaylık için başvuracağını belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...