NTV

Humus'tan tahliyeler sürüyor

NTV Haber

Dünya

Suriye'nin Humus kentinden tahliyeler devam ediyor. Muhalifler ve ailelerini taşıyan ikinci konvoy kentten ayrılarak El Bab'a doğru yola çıktı.

Muhalifler Humus'u terkediyor. 350 aile Suriye Kızılayı'nın sağladığı otobüslerle Vaer mahallesinden ayrılarak El Bab'a doğru yola çıktı.

Kentten tahliye edilen yaklaşık 40 hasta ve yaralının da ambulanslarla tahliye edildiği bildirildi. Kentin kuzeyinde yaşanan çatışmalar nedeniyle tahliyelerin geciktiği de kaydedildi.

Tahliye edilenler, rejimin kentten ayrılmak veya ölmek dışında bir seçenek sunmadığını belirtti.

Humus'taki yerel koordinasyon kurulu, 22 bin kişinin tahliye edilmek için başvurduğunu, ancak 15 bin kişinin kabul edildiğini açıkladı. Başvurusu kabul edilmeyenler rejim kontrolündeki bölgelere yerleştirilecek.

Tahliye edilecek 15 bin kişinin 3 bini Humus kırsalına, 6 bini İdlib'e, 6 bini de Halep'in kuzey kırsalına gönderilecek.

Kentten her hafta 2 bin kişinin tahliye edilmesi planlanıyor.

Kentten geçen hafta yapılan ilk tahliyede, 400'ü silahlı olmak üzere 2 bin Suriyeli kentten ayrılmış ve Cerablus'taki kamplara yerleştirilmişti.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, kentte yaklaşık 40 bin sivilin ve 2 bin 500 savaşçının kuşatma altında olduğunu açıklamıştı.

ETİKETLER